1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Muhtarlarla toplantı sürüyor
Muhtarlarla toplantı sürüyor

Muhtarlarla toplantı sürüyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin “Gelin Geleceğimizi Birlikte Planlayalım” sloganıyla düzenlediği 'Amed 2015-2019 Stratejik Plan Forumları' kapsamında muhtar toplantılarıyla devam ediyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda gerçekleşen toplantıda, Kayapınar Bölgesi sınırlarındaki 30 mahalle muhtarı hazır bulundu.

Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Ali Aydın ve Fatma Arşimed'in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, yerel yönetimlerin en önemli ayaklarından biri olan muhtarlığın Cumhuriyet tarihi boyunca hep geriye gittiğini ancak son düzenlemelerle daha iyi bir pozisyona kavuşacağını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerle birlikte Diyarbakır'daki 950 muhtarımıza aynı şekilde hizmet sunmanın onlarla birlikte halkın hizmetinde olmanın arayışı içerisinde olduklarını ifade eden Anlı, “Büyükşehir Belediyesinin sınırlarının genişletilmesiyle birlikte Diyarbakır'da 1 milyon 6 yüz 7 bin insan 15 bin kilometre karelik bir alanda tek bir meclis çatısı altında, tek bir ortak yönetim çatısı altında buluştu. Bunun en önemli ayağı tabi ki yerelin hassasiyetlerini, yerelin sorunlarını yakından bilen, çözüm içinde sürekli arayış içerisinde olan muhtarlarımız yapıyor” diye konuştu.

“BÜTÜN YÜK MUHTARLARIN SIRTINDA”

Eskiden beri kamu kurumlarıyla ve resmi organlarla en fazla ilişkisi olan muhtarlığın dünyada da ilginç bir örnek olduğunu ifade eden Anlı, “Tabi muhtarların mühürleri dönem dönem başlarına sıkıntı getirse bile genel olarak bu coğrafyada sivil toplum işlevini gören, yarı resmi kurumsal fonksiyon gören, toplumsal barış süreçlerinde rol yüklenen, hem bulunduğu köydeki insanların büyük sıkıntılarını yakından bilen ve buna çözüm arayan en önemli organizasyondur.

Tabi azalar da var ancak uzunca bir süredir azalık kurumu sadece resmiyette kalıyor. Bütün yük muhtarların sırtındadır” ifadelerini kullandı.
Daha sonra söz alan muhtarlar, ulaşım, altyapı, temizlik, kaçak su kullanımı, kaldırım işgali, pazar yerlerinin sabitlenmesi gibi konularda görüş ve önerilerini ve sıkıntılarını paylaştılar. İlgili daire başkanları da sorunların çözülmesi için notlarını aldı.


(ÜN-MO-Y)

HABERE YORUM KAT