1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Muhtarlardan, diyalog ve muhabbet çağrısı
Muhtarlardan, diyalog ve muhabbet çağrısı

Muhtarlardan, diyalog ve muhabbet çağrısı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “pek konusundaki kararlı mücadelemizin de devam edeceğini özellikle vurgulamak istiyorum” dedi.

A+A-

Muhtarlar, Çözüm Süreci'nin yeniden başlatılmasını istedi.
Diyarbakır’ın Silvan İlçesi Hükümet Konağı önünde toplanarak basın açıklaması yapan köy ve mahalle muhtarları, ilçede yaşanan olaylarda provokatörlerin varlığına dikkati çekti.

 

Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş, grup adına yaptığı açıklamada, Silvan'ın çatışmadan, savaştan, kardeş katlinden büyük yaralar almış fakat her seferinde küllerinden yeniden doğmayı başarmış bir kent olduğunu belirtti.


 “Sorunların çözümü söz, diyalog ve muhabbet olabilir”
Halkın huzurunu bozmaya çalışanlara ‘artık yeter’ denilmesi gerektiğini söyleyen Ateş, “Bugün bu çağrımızı yenileme ihtiyacını hissetmekte ve Silvan halkı adına çatışma içerisindeki bütün kesimlere, fark gözetmeksizin, silahların geri çekilmesini ve sorunların çözümünün söz, diyalog, muhabbet olacağını bir kez daha yüksek bir sesle ifade ediyor, artık yeter diyoruz” ifadelerini kullandı.


 “Barikat kurulması yanlış”


Ateş, cadde ve sokaklara hendek açılması ve barikat kurulmasının da yanlış olduğunu dile getirdi. Murat Ateş, şunları söyledi:


 “Cadde ve sokaklarımızda kurulmuş barikatların, hendeklerin, hayatın günlük olağan akışını bozan tavır ve davranışların son bulması, ilçemizde vuku bulan bu hadiselerin silahsız ve çatışmasız bir şekilde bitmesi için üzerinde sorumluluk olan kamu yöneticilerimizin, siyasi parti ve teşkilat mensuplarının, kanaat önderlerinin bir araya gelerek şiddetsiz bir çözümü esas alan bir diyalog zemini oluşturmalarının elzem olduğunu düşünüyoruz”


 “Çözüm Süreci Kimleri Rahatsız Etti”


Çözüm Süreci'nin yeniden başlatılmasını isteyen Ateş, Çözüm Süreci'nin istenildiği zaman kaldırılabilecek bir şey olmadığını, çözümün bittiği yerde çözümsüzlüğün başlayacağını aktardı. Çatışmalı ortamın ülkeyi onlarca yıl geriye götüreceğini bildiren Ateş, “Üç yıllık Çözüm Süreci döneminde cenazelerin gelmemesi kimleri rahatsız etmiştir.

 

Kimler bugün askerin, polisin, gerillanın cenazeleri karşısında perde arkasından kıs kıs gülmektedir? Ana kuzularının kanı, kimin şerbetinde şeker olmaktadır? Farkına varmasını istediğimiz şey; Silvan halkı, yaşadığı üzücü hadiselerden, geçmiş tecrübesinden bu soruların cevaplarını bulmakta çok fazla zorlanmamaktadır” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler