1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mühendisler isyanda!
Mühendisler isyanda!

Mühendisler isyanda!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehi Eker kadro yok dedi, 70 Bini aşkın mühendis isyan etti.

A+A-
Ziraat, Balıkçılık Teknolojileri, Su Ürünleri ve Gıda Mühendisleri ile Veteriner Hekimlerden oluşan bir grup üniversite mezunu genç; Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kadro verilmeyeceğinin açıklanması üzerine isyan etti. 70 Bini aşkın mühendis Twıtter'da kurdukları #GTHB20BİN Hashtag'ı ile seslerini duyurmaya çalışıyor.
 
7 MEZUNDAN 6'sı İŞSİZ
 
Mühendislerden oluşan grup, ilgili Fakültelerde yaşanan sayı artışı ile birlikte işssizlik oranının daha da yükseldiğini söylüyor. İstatistiklere göre ise her 7 mezun mühendisten 6'sı uzun yıllar işsiz kalıyor. Devlet kadrolarında şans bulamayan genç mühendisler, özel sektöre yönelerek zor şartlarda yaşamlarını sürdürüyor.Yıl 2013: Bakan Mehdi Eker 20.265 açık kadro olduğunu söyledi.
 
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2013 yılı Şubat ayında Bakanlığa yöneltilen kadroya ilişkin soru önergesine cevap olarak şu ifadeleri kullanmıştı:
 
''- Bakanlığımızda 20.265 boş memur kadrosu bulunmaktadır.2013 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bakanlığımıza tahsis edilecek açıktan atama kontenjanı dahilinde, KPSS sonucuna göre Bakanlığımızın kadro ve hizmet ihtiyacı doğrultusunda, personel açığı olan branşlardan personel alımı gerçekleştirilecektir.Kadrolu personel yerleştirme alımlarında, yerleştirme takvimi Devlet Personel Başkanlığı ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nca belirlenmektedir.''
 
6000 KİŞİ SÖZ VERDİ! 467 KİŞİ ATANDI
 
Bakan Eker mecliste soru önergesine verdiği bu cevaptan sonra yaptığı açıklamalarda 6000 mühendis atanacağını söyledi. Ancak yapılan atama 467'de kaldı.
 
ATAMADA YILLIK ORTALAMA 921 İKEN İŞSİZ MÜHENDİS SAYISI 70 BİN!
 
Eker,15 Ekim 2014 tarihinde sunulan bir diğer soru önergesine de şu şekilde cevap verdi:
 
''Bakanlığımıza son 12 yılda önemli sayıda personel alımı yapılmıştır. Bu kapsamda 2002 yılında Bakanlığımızda; 6.357 Ziraat Mühendisi, 181 Gıda Mühendisi, 304 Su Ürünleri Mühendisi ve 14 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi görev yapmakta iken, 2014 yılı Kasım ayı itibariyle; 15.474 Ziraat Mühendisi, 1.561 Gıda Mühendisi, 881 Su Ürünleri Mühendisi görev yapmaktadır.
 
Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojileri Mühendisleri'nin Bakanlığımız bünyesinde istihdam imkanı olduğu gibi aynı zamanda, diğer Kurum ve Kuruluşlar ile özel sektörde de istihdam imkanı bulunmaktadır.''
 
ATAMALARIN ANALİZİ
 
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in 15 Ekim 2014'te yaptığı açıklamasına göre; son 12 yılda ilgili bölümlerden toplam 11.060 mühendisin ataması yapıldı. Ortalamaya göre 1 yılda 921 mühendis adayı kadro aldı.Bu rakam Türkiye'de yalnızca 2 fakültesi bulunan Balıkçılık ve Teknolojileri Mühendisleri'nin mezun sayısına karşılık geliyor.
Bir diğer örnekte Su Ürünleri Fakültesi. Bu bölümden 1 yılda 600 öğrenci mezun oluyor. Fakültede kurulduğundan bu zamana ise 15 bin öğrenci eğitim gördü.
 
12 yıl boyunca 502 Su Ürünleri Mühendisi'nin ataması yapıldı. Geriye kalan 11bin 498 kişi ise işsiz. Bu arada fakülte 2015 yılının sonunda 600 öğrencisini daha mezun verecek.
Yani durumun vehameti ilgili bölümlerden mezun olan yeni mühendislerle birlikte daha da artıyor. Yıllardır süregelen bu yığılmalar 70 bin mühendisin işsizlik sorunu yaşamasına sebeb oluyor.
 
20 bine yakın üniversite mezunu genç sosyal paylaşım siteleri üzerinden binlerce mail attı Bu gençlerin amacı Tarım,Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e ulaşarak atama ile ilgili çektikleri sıkıntılarını anlatabilmek. Ancak aylardır süren mücadelelerine rağmen ilgili bakanlık ve bakandan bir cevap alamadılar.
 
Kaynak: Uzay TV - GazeteUzay
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT