1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Muhasebe şefine kart dolandırıcılığı
Muhasebe şefine kart dolandırıcılığı

Muhasebe şefine kart dolandırıcılığı

Diyarbakır'da bir kişi, "Kredi kartınızdan bilginiz dışında alışveriş yapıldı, işlemi iptal etmemiz gerekiyor" denilerek 8 bin 800 lira dolandırıldığını iddia etti.

A+A-
Diyarbakır'da bir kişi, "Kredi kartınızdan bilginiz dışında alışveriş yapıldı. İşlemi iptal etmemiz gerekiyor" denilerek 8 bin 800 lira dolandırıldığını ileri sürdü.
 
Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde Muhasebe Şefi olarak görev yapan Cihan Kaplan, 1 Ağustos'ta cep telefonunu arayan bir kişinin kendisini bankanın müşteri hizmetleri uzmanı olarak tanıttığını söyledi.
 
Telefonda konuşan kişinin kredi kartında sıkıntı yaşandığını ve sorunu çözmek için hesap bilgilerini istediğini belirten Kaplan, şöyle konuştu:
 
"İzmir'de 780 lira alışveriş yapıldığı, bunun bilgimiz dahilinde olup olmadığını sordular. Alışverişin internet bankacılığı aracılığıyla yapıldığını belirtti. Ben, 'Böyle bir alışveriş yapmadım. Zaten şu anda internet yok evdeyim' dedim. O zaman bu işlemi iptal etmeleri gerektiğini bildirdi. Ben de onayladım. 'Bir kaç dakika bilgilerinize bakıyoruz, kontrol ediyoruz' dediler."
 
Kredi kartınızdan bilginiz dışında alışveriş yapıldı
 
Telefonda arayan kişinin kendisini oyaladığını belirten Kaplan, "Şifrem, kart numaram, anne kızlık soyadına kadar tüm bilgilerimi bana söylediler. Bu bilgileri söylemeseler zaten çok inandırıcı olmayacaktı" dedi.
 
Cep telefonuna gelen şifreyi kendisini arayan kişinin istediğini anlatan Kaplan, hesabına ait bilgilerin karşı taraftan doğru okunduğu için bu bilgiyi de verdiğini anlattı. 
 
Daha sonra telefonun kapandığını kaydeden Kaplan, bankanın müşteri hizmetlerini aradığında dolandırıldığını anladığını bildirdi.
 
Kaplan, "700 liralık nakit avans, 8 bin 100 liralık anında kredi çekilmiş. Bankanın en yakın şubesine gittim. Kendileri de belgeleri bana verip, H.A adında birinin hesabına geçtiğini söylediler" şeklinde konuştu.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu belirten Kaplan, şöyle konuştu:
 
"Bir memur için büyük bir mağduriyettir. Benim başıma gelenin hiç kimsenin başına gelmesini istemiyorum. Ben polis ve savcı adına yapılan işlemleri duymuştum ama müşteri hizmetleri adına ilk defa duyuyorum. Bu bilgiler bankadan da sızmış olabilir. Yine de kimsenin günahını da almıyorum. Ama bir yerde bir şekilde bu bilgilere ulaşılmış. Beni kandırdılar. Şu anda mağdur bir durumdayım."
 
- Dolandırıcılara karşı herkes dikkatli olmalı
 
"Üniversite mezunuyum, şu anda da muhasebe şefliğini yapıyorum. En son dolandırılacak insanlardan biri olarak kendimi görüyordum, ama maalesef hepimizi dolandırabiliyorlar. Çok basit beş dakika içerisinde 9 bin liraya yakın param yok oldu" diyen Kaplan, dolandırıcılara karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. 

HABERE YORUM KAT