1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Muhammed bebek, annesinin kucağında öldü
Muhammed bebek, annesinin kucağında öldü

Muhammed bebek, annesinin kucağında öldü

Cizre’de 8 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında ölenlerden biri olan 35 günlük Muhammet Tahir Yaramış adlı bebeğin ölümü çok büyük dram.

A+A-

7 kız çocuğundan sonra doğan tek erkek bebekleri Muhammed’in sevincini doyasıya yaşayamayan Yaramış ailesi, tek oğullarının gözleri önünde ölümünü çaresizlik ve acı ile izledi.


Cizre’nin Cudi mahellesinde oturan Yaramış ailesi 35 günlük bebekleri Muhammet Tahir Yaramış’ın acısını atlatamıyor. Yaramış ailesi o gece yaşadıkları büyük acıyı Cumhuriyet’e anlattı. Anne Sosin, yaşadıklarını, “Ne sevincimizi ne acımızı yaşayabildik” sözleri ile aktardı. Anne Sosin, o gece yaşananları şöyle anlattı:


 “Elektrikler kesilmişti. Sokağa çıkma yasağı başlamıştı ancak bizim haberimiz yoktu. Silahlar patladı, elektrikler kesildi. Havalar da sıcak olduğundan balkonda oturuyorduk. Patlama sesi duyar duymaz sipere yattık, bebeğim kucağımdan, elimden düştü. Kusmaya başladı, fenalaştı. Kusması akşama kadar devam etti. Babası 112 acili aradı. Keskin nişancılar nedeniyle ambulans sokağa gelemedi. Polisler bebeğimizi ambulansa yetiştirmemizi engellediler. Ne yapacağımızı bilmiyorduk, bebeğim elimde perişan durumdaydı. Ateşi çıktı, ambulans gelip bizi almıyor, elimizde gözümüzün önünde eriyip gitti, kaybettik onu.”


Baba Abdullah ise, tek erkek bebeği Muhammet’i kurtarmaya yönelik çabalarını anlatırken, “Her taraftan mermi yağıyordu, sadece Muhammet değil biz de onunla öldük” sözleri ile aktardı. Baba Yaramış, şöyle devam etti:
 “112’yi aradım, her aradığımızda yanıt veriyordu. Belli bir süre sonra 112 servisini kapattılar. Çocuğu hastaneye yetiştirmek için bir çok yeri aradım, yanıt alamadım. En son ayın 8’inde akşam saat 8 gibi can güvenliği nedeniyle gelemeyeceklerini, güvenlik nedeniyle izin verilmediğini belirtip bize ulaşamayacaklarını söylediler.


Sokağın başına geldik, polisler yolu tutmuştu. Bize, ‘gidemezsiniz, giderseniz vurulursunuz’ diye anons yaptılar. Bebeğin durumu giderek kötüleşiyordu. Evin sol ve sağında keskin nişancılar vardı, sokaktan çıkamıyorduk. Sigara paketlerini attığımızda paketleri uçuruyorlardı. Böyle bir keskin nişancı vardı. Bebeğimi hastaneye yetiştirmeye çalışırken ben de ölecektim.”
 
Yardım görmedik


Baba Yaramış, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gıda ve tıbbi yardım yapıldığını açıkladığını belirterek, “Bizi rahat bıraksınlar, hiç kimseden bir şey istemiyoruz. Halka gıda maddesi dağıtıldığını belirtiyorlar. Kime ne yardım yapılmış açıklasınlar. Başbakan Davutoğlu tıbbi yardım yapıldığından söz etti. Tıbbi yardım yapıldığını belirten anlayış en azından bir ambulans gönderirdi. Evimizden çıkmak için çok hamle yaptık ama her seferinde ateş açıldı.
 
Sevincimiz 30 gün sürdü


Baba Yaramış, tek erkek çocuk sevincini yaşayamadıklarını anlatırken, “8 çocuğum var, 7 kızdan sonra oğlum oldu. Seviniyorduk. 25-30 günden bu yana bir erkek çocuk sevinci yaşıyorduk. Sevincimiz sadece 30 gün sürdü” derken, araya giren Anne Sosin, “Ne sevincimizi yaşadık ne acımızı” diyerek yaşadıkları durumu anlatmaya çalıştı.
 
Başsağlığına gelemiyorlar


İkinci kez Cizre’de sokağa çıkma yasağının uygulanmasına dikkat çeken baba Abdullah tepkisini, “Şimdi sevincimizi de yaşayamıyoruz. İkinci kez sokağa çıkma yasağı konuldu. Ne kimse bize başsağlığına gidebiliyoruz ne de başkası bize geliyor” sözleri ile aktardı.
 
24 saat evde kaldı


Anne Sosin, “Muhammet ölü haliyle 24 saat evde kaldı” diyerek yaşadığı acıya dikkat çekerken, eşi Abdullah, ölümü göze alip bebeğini camideki diğer cenazelerin yanına götürdüğünü anlattı.

 

Baba Yaramış, şöyle devam etti:

 “Eşim fazla üzülmesin diye oğlumu damdan dama, geçerek mahallenin camisine getirdik, ölü yaralıların yanına bıraktık. 30 saat orda kaldı. Cenazeleri almadılar,. Kokmaya başladı. HDP’li 4 milletvekili vardı, onların yardımları ile İdil yolundaki karayolu üzerine getirdik, polislere alın isterseniz siz götürün ya da izin verin biz götürelim diye seslendik. Üzerimize mermi yağdı, ne yapacağımızı bilemedik, cenazeyi ambulansa bırakıp eve kaçtık.
 
4-5 gün sahipsiz kaldı


Daha sonra yasak kalkınca Cizre Devlet hastanesine gittim, böyle bir bebek yok dediler. Meğerse Şırnak’a otopsiye göndermişler. 4-5 gün sahipsiz kalmıştı. Sonra cenazemizi alıp defnettik.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler