1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Muhabbet diliyle sahne alıyorlar
Muhabbet diliyle sahne alıyorlar

Muhabbet diliyle sahne alıyorlar

DİYARBAKIR- Ethnic Band adlı grup, muhabbet adını verdikleri müzik dilleriyle aralarında Türkçe, Kürtçe, Lazca, İngilizce ve Ermenice'nin de bulunduğu birçok dilde eser seslendiriyor.

A+A-

Yozlaşmadan, tekdüzelikten, popülarizmin dayatmalarından, robotlaşmadan, metalaşmadan her şey gibi müziğin de nasibini aldığını belirten Ethnic Band grubu kendilerini tüm bunların karşısında var etme çabasıyla yaklaşık 3 ay önce kurulduğunu söyledi.

Başta yaşadığı coğrafyanın kültürleri olmak üzere dünyadaki diğer kültürlere de müzik aracılığıyla dokunma gayretinde olduğunu belirten grup, Emprovize müziği ifadesini en özgür biçimi olarak kabul ettiğini belirtiyor.

Diyarbakır'da da sahne alan Ethnic Band adlı grup, Mustafa Altun, İlker Yalgın, Delil Öncü, Bülent Geliç ve Yalçın Sağlık'tan oluşuyor.

Grup Türkçe, Kürtçe, Lazca, Ermenice, Arapça, İngilizce, İspanyolca olmak üzere bir çok coğrafyada yaşayan halkların ezgilerini dinleyicileriyle buluşturuyor. Müziğin dil üstü bir şey olduğuna inanan grup üyeleri, yaptıkları işe de “Muhabbet” diyor.

Ezgiler aracılığıyla dinleyicilerle muhabbet ettiklerini belirten grup üyeleri, “Bu ekibi bir arada tutan şey bir amaçtan ziyade bir muhabbet. Ne kadar iyi muhabbet ediyorsak o kadar birbirimize perçinleşiyoruz. Müziğe de muhabbet gibi bakıyoruz.

Mesela Ermeni ve Filistin ezgileri çalıyoruz ama dil veya sözcükler adına bir şey yok. Enstrümantal çalıyoruz ama bu o kültürü yansıtmadığı anlamına gelmez ya da o acının bir parçası olmadığı anlamına gelmez. Sadece dile dayandırmanın doğru olmadığına inanıyoruz biz, yani bir kültür olduğuna inanıyoruz, yaşam şeklinden folklorik kıyafetlerine her bir şeyinin içine dahil olduğu bir kültür olduğuna inanıyoruz. Yani Muhabbet dili diyoruz” ifadelerini kullandı.

Çeşitli konser ve etkinlikte sahne alan grup üyeleri, albüm hazırlıklarının da olacağını, ama önceliklerinin Anadolu'da il turneleri olduklarını söyledi.

Belirli bir tarzlarının olmadığını belirten grup üyeleri, “Karışık bir şey ama aslında yaptığımız şey etnik müzik. Çünkü biz Japon müzikleri de çalıyoruz aslında. Japon ezgileri çalıyoruz, Filistin ezgileri çalıyoruz, Ermeni ezgileri çalıyoruz, İngilizce şarkılar söylüyoruz dolayısıyla isminden de belli olacağı gibi etnik müzik yapıyoruz” diye konuştu.

Bir çok enstürman kullanan grup üyeleri; daha çok doğu sazları kullandıklarını söyledi.

Grup üyeleri, "Santur, bass gitar, elektro gitar, kaval-ney, kopuz, flüt, tumba, bendir, efekt perküsyonlar, doğu ağırlıklı perkisyonlar kullanıyoruz. Müzik icradan ziyade beslenme anlamında çok farklı tarzlardan besleniyoruz” şeklinde konuştu.

(SA-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT