1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Muhabbet cemresi Diyarbakır'a düştü'
'Muhabbet cemresi Diyarbakır'a düştü'

'Muhabbet cemresi Diyarbakır'a düştü'

Bakanlar Ahmet Davutoğlu ve Mehdi Eker, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Osman Baydemir ile yapılan görüşmede karşılıklı sıcak mesajlar verildi. Davutoğlu, "Muhabbet cemresi Diyarbakır'a düştü" derken; Baydemir, Kürtçe "H

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Osman Baydemir, belediye binası önünde karşıladığı bakanlara çiçek hediye etti.Daha sonra makama geçen bakanlar Davutoğlu ve Eker ile beraberindekiler, Baydemir ile görüştü.

Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Davutoğlu, "Nevruz çiçekleri ile karşıladığımız Nevruz aynı zamanda cemrenin havaya suya veya toprağa düşmesidir. Cemre burada sembolik olarak halkımız ve tüm kesimler arasındaki muhabbettir. Cemre nasıl Nevruz'da havaya, suya ve toprağa düştüyse, muhabbet cemresi de Diyarbakır'a, Bursa'ya, İzmir'e, Ankara'ya, Hakkari'ye, Edirne'ye ve her yere düştü. Zaten vardı, yenilendi'' diye konuştu.

'TARİHİ BİR ZAMAN DİLİMİ'

Çözüm sürecine yönelik görüşmelerin yapıldığı dönemdeki bu ziyareti 'çok değerli' bulduklarını söyleyen Baydemir ise "Tarihi bir zaman dilimden geçiyoruz" dedi.

Baydemir, "İnşallah bu kez mahcup olmayacak, samimiyetle, kararlılıkla, cesaretle insanlarımızın tümüne hak ettiği barışı armağan etme imkanına sahip olacağız. Sadece yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da mesulüz. Bu itibarla mutlaka gelecek nesillere çatışmayı, kavgayı değil, inşallah barışı miras bırakabileceğiz'' ifaderlini kullandı.

BAKANLARA KÜRTÇE 'HOŞGELDİNİZ'

Baydemir, konuşmasının sonunda Kürtçe ve Zazaca lehçesinde, ''hoşgeldiniz, baş göz üstüne geldiniz'' dedi.Ziyaretin sonunda Baydemir, Bakan Ahmet Davutoğlu'na, Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel değerlerinin yer aldığı bir plaket ile GAP Belediyeler Birliği'nce hazırlanan yayın ve Türkçe Kürtçe basılan Diyarbakır kent rehberi hediye etti.

Bakan Davutoğlu da, üzerinde çınar ağacı bulunan bir plaket verdiği Baydemir'e ''Böyle bir çınar ağacının altında hep birlikte ebediyete kadar barış ve huzur içinde yaşayalım'' derken Baydemir de, ''İnşallah bu çınar ağacını sevgiyle sulayıp büyüteceğiz'' karşılığını verdi.

HABERE YORUM KAT