26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,227
  %0.38
 • Dolar
  3,0880
  %0.52
 • Euro
  3,3725
  %0.83

Mücadele platformu girişimi kuruldu

Mücadele platformu girişimi kuruldu

16 Şubat 2015 Pazartesi 21:29

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı IŞİD Tarafından Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu Girişimi kuruldu.

IŞİD tarafından kaçırılan kadınlara ilişkin, Özgür Kadın Kongresi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve bazı sivil toplum kuruluşların öncülüğünde oluşturulan, "IŞİD Tarafından Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu Girişimi" DTK'da düzenlenen ve DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbşkanı Gültan Kışanak, DTK Başkanlık Divanı Üyesi Feleknas Uca ve girişim üyelerinin katılımıyla kuruluşunu ilan etti.
 
"ÖZGECAN'IN ÖLÜMÜ BİÇİMİ IŞİD'İ HATIRLATIYOR"
 
Düzenlenen toplantıda girişimin kuruluşuyla ilgili bilgi veren DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, konuşmasına Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan'ın cinayetine değindi. Özgecan'ın öldürme biçiminin IŞİD'i hatırlattığını belirten Irmak, erkek terörünün bütün terörlerin üstüne çıkmış bir durumda olduğunu dile getirerek, "Erkek terörü en fazla mücadele edilmesi gereken hale gelmiştir. Biz boşuna en temel çelişkinin kadın erkek çelişkisi olduğunu söylemiyoruz. Kadınların direniş mücadelesine karşın, erkeklerin öldürme girişimleri, şiddet eylemleri devam ediyor.
 
En son örneğini Mersin'de evine giderken, minibüste tecavüze uğrayıp, ardından da yakılarak öldürülen Özgecan Aslan'ın ölümüne lanet ve öfke yağdırıyoruz. Özgecan, umut ederiz ki son olur. Ama biliyoruz ki erkek terörü bitmediği sürece Özgecanlar, öldürülmeye, katledilmeye vahşi yöntemlerle ortadan kaldırılmaya devam edecektir. Toplum da seyirci kalmaya devam edecektir. Özgecan'ın öldürme biçimi Ortadoğu'da şu anda tecavüz çetesi halinde dolaşan, toplumun bütün değerlerini ayaklar altına alan ve bütün insanlık için tehlike haline gelen bize IŞİD'i hatırlatıyor" dedi.
 
"SATILAN KADINLAR BİRÇOK ÜLKEYE PAZARLANMIŞTIR VE HALA PAZARLANMAYA DEVAM ETMEKTEDİR"
 
Irmak, daha sonra konuşmasına platformun amacını anlattı. Irmak, "Bizler, 'Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platform Girişimi' olarak başta Şengal'de kaçırılan Ezidi, Türkmen, Süryani, Arap kadınlar olmak üzere tüm kadınların özgürlüğünü sağlamak için 'Kazanılacak özgür bir dünya, kazanılacak özgür bir yaşam var' diyor ve mücadelemizi yükseltiyoruz. Biz kadınlar olarak, kadınlara yönelik gelişecek tüm zorba, zulüm yöntemlerine karşı olacağımızı belirtiyoruz.
 
3 Ağustos 2014 yılında Şengal'de IŞİD çetecilerinin gerçekleştirdiği katliamla kadınlara yönelik çok ağır saldırılarda bulunmuş binlerce Ezidi kadın kaçırılmış, işkencelere maruz kalmış ve köle pazarlarında satılmıştır. Satılan kadınlar birçok ülkeye pazarlanmıştır ve hala pazarlanmaya devam etmektedir. Bu kadınları pazarlarda satanlar kadar, kadınları pazarlarda alanlarda biz kadınların gözünde aynı suçu işlemiştir. Kadınlara yönelik bu saldırılar bir toplumun kırımı ve tecavüz kültürünün sonucudur.
 
IŞİD başta cinsiyetçilik olmak üzere dincilik, milliyetçilik ve faşizmi geliştirerek toplumda tecavüz kültürünü geliştirmektedir. Biz sadece IŞİD'e karşı değil IŞİD'i besleyen bireyler ve tüm güçlere karşı mücadele edeceğiz. Kadın sorunu beş bin yıllık tecavüz kültürünün sonucudur. Biz kadınlar olarak tecavüz kültürüne karşı özgür kadının farkında olarak özgürlüğümüzü kazanacağız diyoruz" diye konuştu.
 
"IŞİD'İN KULLANDIĞI BU YÖNTEMLER KADIN ÜZERİNDEN İKTİDARINI OLUŞTURMA YÖNTEMİDİR"
 
IŞİD'in barbar, zorba ve zulüm yöntemleri kullanarak kadını iktidarın nesnesi haline getirmeye, cinsiyetçilik ideolojisiyle kadını tamamen tahakküm altına almaya çalıştığını dile getiren Irmak, kadın özgürlüğünü savunan ve bunun için mücadele eden kadınlar olarak bu ideolojiye karşı mücadele edeceklerini söyledi. Irmak, "Bugün IŞİD'in kaçırdığı kadınlara ve tüm kadınlara verdiği mesaj, ya iktidarımıza tabi olursunuz ya da ölür, tecavüze uğrar, pazarlarda satılırsınız. IŞİD'in kullandığı bu yöntemler kadın üzerinden iktidarını oluşturma yöntemidir. Biz kadınlar olarak bu iktidar karşısında olacağımızı söylüyor, özgürlük mücadelesini yükselteceğimizi, kadınların bedensek, ruhsal, düşünsel olarak kadın öz savunmasını geliştireceğimizi belirtiyoruz.
 
Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Kadın Girişimi olarak, aynı zihniyetin devamı olan ve bu hafta içerisinde hunharca katledilen Özgecan Aslan'ı anıyor, kadına karşı bu kırımı da lanetliyor, kadın mücadelesinin örgütlü bir güce dönüşmesi için tüm kadınları birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Biz girişim çağrıcıları olarak, IŞİD tarafından zorla alıkonulan tüm kadınlar için bütün ulusal ve uluslararası kadın çevrelerini mücadele etmeye bu nedenle platforma katılım ve destek sunmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)
 
Okunma Sayısı : 3900
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com