1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Moray'dan İHA'ya ziyaret
Moray'dan İHA'ya ziyaret

Moray'dan İHA'ya ziyaret

DİYARBAKIR- Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sevgi Çelik Moray, İhlas Haber Ajansı (İHA) Diyarbakır Bölge Müdürü Abdulkerim Kantarcıoğlu'nu ziyaret etti.

A+A-

İHA Diyarbakır Bölge Müdürü Kantarcıoğlu'nu ziyaret eden Moray, burada seçilmesi durumunda hayata geçireceği projeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Diyarbakır'da ciddi anlamda sosyal düşüşün olduğunu belirten Moray, Diyarbakır denince akla uyuşturucu ve kapkaç kavramlarının gelmeye başlandığını dile getirdi.

Maneviyat yoksunluğunun önüne geçilebilmesi için projeler ortaya koyduklarını ifade eden Moray, Dağkapı Meydanı'ında şeyh Said ve asılan 47 arkadaşı adına bir anıt mezar yapma düşüncelerinin bulunduğunu kaydetti. Moray, “Şehir hızla büyüyor ve giderek katmerleşen bir problemimiz var trafik problemi. Bunun en önemli nedeni alternatif yolların olmaması. Şehrimizi iki yakadan kesen askeri bölge var. Birincisi 7. kolordu, ikincisi 2 taktik hava üssü. Bu durum şehri işgal altındaki bir kenti andırıyor bu pozisyonu ile hem de şehrin iki yana doğru gelişmesini önlüyor. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bu askeri alanların şehir dışına kayması için elimizden gelen bütün çabaları sarf edeceğiz.

Çok somut bir proje geliştirdik, biz bunun adına Dicle ray dedik. Şehrimizi iki yandan kesen eski demiryolu sistemini şehrin dışına alalım diyoruz eski demiryolunu, ama mevcut yapısı korunsun önüne dönüş yolunu da barakalım ve Dicle ray adında Şehitlik'ten başlayıp Araştırma Hastanesi'ne kadar bir raylı sisteme kavuşturalım, çünkü raylı sistem çevre dostu, çevreyi de kirletmiyor. Diyarbakır doğa harikası bir kent, Hevsel Bahçeleri var, 8 bin yıllık bir tarihe sahip ve içinde 200'ün üzerinde kuş türü yaşıyor. Çok farklı sayıda bitkiler bulunuyor. Burada yapılaşmaya bir defa belediyelerin izin vermemesi gerekiyor.

Buranın aslına uygun olarak korunabilmesi gerekiyor. Biz buna yönelik olarak oranın var olan haliyle korunabilmesi açısından botanik park fikrini ortaya attık. Eğer biz iktidara gelirsek, kırklar dağındaki yapılaşmayı sonlandıracağımızı ve oranın da doğa harikası olarak korunabilmesi için aslına uygun olarak şehir parkı piknik alanı olarak var olmasına yönelik elimizden geleni yapacağız. Eğer biz iktidara gelirsek, belediye sadece Hak Par belediyesi olmayacak Diyarbakır'daki STK'lar, DÜ, mahalle komiteleri, konseyler, kadın konseyleri, gençlik konseyleri hep beraber bir parlamento gibi çalışacağız. Engellilere yönelik bir sarı şerit var ama Diyarbakır'da bu aslına uygun olarak kullanılmıyor.

Bazı bölgelere de sarı şeridin dahil olması gerektiğini engelli asansörlerinin kentin her yerinde olması gerektiğini kentin engellilere uygun olarak bütün mobilizasyona kavuşması gerektiğini düşünüyoruz. Engellilerin meslek edinmeleri ile ilgili ciddi sıkıntılar var, bununla ilgili de belediyeler yeterli denetimde bulunmaları gerekiyor. Genel iktidarın buna yönelik çalışmaları var. Belli bir oranda engelli çalışıma zorunluluğu var. Ama her yerde olduğu gibi Diyarbakır'da bu göz ardı ediliyor” dedi.

İHA Diyarbakır Bölge Müdürü Kantarcıoğlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Moray'a seçim çalışmalarında başarılar diledi.

(YRT-AŞ-Y)
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT