1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Model olmak istiyoruz'
'Model olmak istiyoruz'

'Model olmak istiyoruz'

DTSO seçimlerine kısa bir süre kala listeler çalışmalarını sürdürüyor. En dikkat çekici liste olarak göze çarpan Demokratik İşverenler Girişimi'nin 'Mavi Liste'si, Dünyadaki kalkınma modelleriyle ilgili araştırma yaptı. Liste üyeleri, kalkınmada Türkiye'd

A+A-

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO) seçimlerine “Demokratik Kurtuluşla Özgür Yaşamın Ekonomisini İnşa Edelim” şiarı ile “Mavi Liste” ile girecek olan Demokratik İşverenler Girişimi'nde hazırlıklar aralıksız devam ediyor.

Mavi Listeden Otomotiv Grubu Meclis Üyesi adayı olan Ahmet Sayar, 1 Haziran'da yapılacak olan DTSO seçimlerine, Mavi Liste olarak, radikal değişimler ve hazırlanan projelerle tüm gruplardan iddialı hazırlandıklarını söyledi.

Mavi liste 5'inci grup adayı Ahmet Sayar, Seçim yolu ile temsil etme görevi alan bireylerde ve gruplarda, kendilerini, temsil ettiği kesimden, hizmet götürmekle görevli olduğu halktan ve toplumun tüm kesimlerinden soyutlayacak “ayrıcalık ve unvan kazanmışlık” duygularının oluşmaması gerektiğini belirtti.

“Gelişmemiş şehir özellikleri taşıyoruz”

Adayların ve seçilenlerin, kendilerini halkın birer hizmetkârı olarak görmeleri gerektiğini ve temsil ettiği toplumun değerlerini, çıkarlarını gözeten,  toplumsal faydayı esas alan icraatların yapılması gerektiğini kaydeden Sayar, 1 Haziran DTSO Seçimleri ile görüşlerini açıkladı. Ahmet Sayar konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Birkaç yüz kilometre mesafedeki illerin sosyoekonomik gelişmişlik farklılıklarının bu kadar yüksek olduğu Dünyadaki ender ülkelerden biriyiz. Hangi istatistik üzerinden bakarsanız bakın sosyoekonomik olarak sıralamada sonunculuk maalesef hep ilimize ve bölgemize kalmış. İşsizlik oranı, kişi başına düşen gelir, kişi başına düşen otomobil, alt yapı, yol vb. daha sayamadığımız neredeyse tüm istatistiklerde gelişmemiş şehir özelliklerini taşıyoruz.

“Bu bir kader değildir”

Elbette bu verilerin sebeplerini çok iyi biliyoruz. Bunun bir kader olmadığını da biliyoruz. Bir toplumun kendisini yok sayarsanız, yıllarca Ülkenin kaynaklarını, enerjisini, savaşa, yok saymaya ayırırsanız O zaman sosyoekonomik gelişmişlik zaten dibe vuracaktır. Bu sonuç Ülkenin tümüne olumsuz yansıyacaktır. Biz bunu biz bir kader olarak görmüyoruz. Demokratik İşverenler Girişimi Mavi Liste olarak, bizler geçmişimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız. İlimizin ve bölgemizin sosyoekonomik gelişmişliği ve kalkınması için, yıllarca uygulanan negatif ayrımcılığı kararlı bir şekilde pozitif ayrımcılığa dönüştürmek için var gücümüzle çalışacağız. Toplumsal faydayı esas alan, hiçbir bireyi ötekileştirmeyen, olabilecek tüm olumsuzluklara rağmen ön yargılarla hareket etmeyen, uzlaşmacı aynı zamanda da kararlı, sonuca odaklı bir çalışma içerisinde olacağız.

'Türkiye'ye model olmak istiyoruz'

Yıllarca, acı çekmiş, yerinden yurdundan olmuş, ötekileştirilmiş, büyük bedeller ödemiş toplumumuzun hak ve özgürlükleri yanında yaşam kalitesini de yükseltmek amacıyla hazırlayacağımız sosyoekonomik kalkınma projelerimizi hayata geçirmeyi Mavi Liste Adayları olarak kendimize bir görev sayıyoruz. Projelerimizi kararlı bir şekilde uygulayarak hem bölgeye hem de tüm Türkiye'ye örnek olmak, model olmak istiyoruz. DTSO bünyesinde yer alan üyelerimizin her biri, birer yönetici, birer organizatör, birer zanaatkar, analist ve vizyon sahibi kimselerdir. Üyelerimizin kendiişlerini geliştirmeye yönelik oluşturacağımız sektörel komisyonlarda vereceğimiz danışmanlık ve girişimciyi yönlendirme çalışmalarımız ile odayı asıl amacına, İş Geliştirme Kurumuna çevirmiş olacağız. Bu çalışmamızla girişimcilerimizin büyümesini sağlayacağımız gibi, istihdamı arttıracak ve kalkınmanın toplumun geneline yayılmasını sağlayacağız.

“Araştırmalar yaptık”

Projelerimizi oluştururken, yapılabilirlik boyutuna çok dikkat ettik. Dünyada kalkınma modelleri ile ilgili sürekli araştırma yaptık, yapıyoruz. Yine Ülkemizde, ilimize fayda sağlayacağına inandığımız çalışmaları inceledik ve inceliyoruz. Örnek verecek olursak; OECD ve Dünya Bankasının yerel kalkınma ile ilgili çalışma raporları var; bunları inceliyoruz. Bir takım sonuçlar çıkarmış durumdayız. Projelerimizin temel amacı kurumsal olarak, zaten ruhunda girişimcilik olan üyelerimizin işlerini nasıl büyütebileceklerine katkı sunmaktır. Üyelerimizin işlerini geliştirebilmeleri için, onlara daha fazla nasıl güç verebiliriz; kurumsal olarak engelleri nasıl aşabiliriz çabası içerisinde olacağız.”

Otomotiv sektörüyle ilgili projeler

Yapılacak ve desteklenecek tüm projelerde toplumun yararlarının gözetileceğine vurgu yapan Sayar, kendisinin meclis üyesi adayı Otomotiv grubu olan 5'inci gruptaki projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“DTSO web sitesinin daha işlevsel hale gelmesi ve 'Otomotiv Sektörü' linkinin oluşturulması. Organize sanayi bölgesinde otomotiv yan sanayisine dönük üretim imkânlarının oluşturulması. Otomotiv sektöründe verilen hizmet kalitesinin arttırılması için gerek firma sahiplerine gerekse çalışanlara yönelik kurum sertifikalı eğitim programlarının düzenlenmesi. İlimizde düzenlenen otomobil fuarının bölgesel ve uluslararası kimliğe kavuşturulması. Banka kredilerinde ve pos cihazı kullanımlarında üyelere düşük faiz ve komisyon uygulaması. Yurt içi ve yurt dışı otel ve araç kiralamada özel indirimler. Küçük orta ve büyük ölçekli yatırım danışmanlığı (Bürokratik işlemler, yürürlükte olan teşvik imkânlarından faydalanma, TÜBİTAK; KOSGEB, AB vs. hibe programları vb.)

Sayar, Diyarbakır'ın Ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişimi için herkesi Mavi Liste'ye destek vermesi çağrısında bulunarak sözlerini noktaladı.

 

HABERE YORUM KAT