1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mobilyacılar iş yapamamaktan şikayetçi
Mobilyacılar iş yapamamaktan şikayetçi

Mobilyacılar iş yapamamaktan şikayetçi

Silvan İlçesinde son 1 yıldır yaşanan olaylar mobilya sektörünü olumsuz etkilerken, mobilyacılar olaylardan dolayı iş yapamaz hale geldiklerini söyledi.

A+A-

Silvan İlçesinde 2015 yaz aylarında başlayan olayların 2016'ın ilk aylarına kadar devam etmesi ilçe ekonomisini de olumsuz etkiledi.

 

Yaşanan olaylardan en çok etkilenenler arasında mobilyacılar ve beyaz eşya satıcıları da bulunuyor. Özellikle düğün sezonlarında iş yapabildiklerini belirten mobilyacılar 2015 yılında düğün sezonunun açılması ile çatışmaların başladığı insanların düğün yapmadığını belirtti.

 

Çatışma ortamında kimsenin evine yeni eşya almak istemediğini belirten 10 yıllık mobilyacı Recep Dağ, “Silvan'da 10 yıldır mobilyacılık yapıyoruz, ama şuana kadarki en kötü yılımızı geçiriyoruz diyebilirim. Şuan Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun birçok il ve ilçesinde yaşanan olaylar ilçemizde yaklaşık 6 ay sürdü, 2015 yaz başında başlayan çatışmalar kışın sonuna kadar devam etti. Olaylar başladıktan sonra kimse düğün yapmadı çünkü sürekli çatışma ortamı vardı ve insanlar her gün yaralanıp ölüyorlardı. Böyle bir ortamda kimse de düğün hevesi olmuyordu, mobilyacılar düğün sezonunda iş yaparlar bütün yıl düğün sezonunu beklerler. Bu yıl beklediğimiz gibi geçmedi hatta hiç kimse böyle bir yıl olacağını tahmin bile edemezdi.

 

Aylarca çatışmalarda kaldık bütün esnaf batma noktasına geldi kiralarımızı ödeyemiyorduk faturalarımız, çeklerimiz hepsi faize girmişti bu düşünceler bütün esnafın beynini kemiriyordu, kimse ne yapacağını bilmiyordu. Ama çok şükür şuan ilçemizde çatışmalar yok böyle bir ortamın olmasını kimse istemez çünkü maddi zararımızı bir tarafa bırakın öyle bir durum olunca insanlar ölüyor. Bizler esnaf olarak şuan toparlanıyoruz kötü bir yılı geride bıraktık ama şuan esnaf olarak halimize şükrediyoruz çünkü hala çatışmaların devam ettiği yerler var oradaki esnaflar bizden çok daha kötü durumda. Bölgemizde yaşanan olayların durmasını insanların huzur içinde evinde oturmasını diliyorum. Bütün esnafın rahat bir şekilde iş yerlerinde işini yapmasını umut ediyorum” dedi.

 

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler