1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Mobil Oyunlar'da Html5 Teknolojisi
Mobil Oyunlar'da Html5 Teknolojisi

Mobil Oyunlar'da Html5 Teknolojisi

Emektar programlama dili Html, İnternet dünyasının ilk gelişim aşamalarında yani seksenli yıllarda ve devamında doksanlı yıllarda üzerine düşen rolü çok iyi oynayarak

A+A-

Emektar programlama dili Html, İnternet dünyasının ilk gelişim aşamalarında yani seksenli yıllarda ve devamında doksanlı yıllarda üzerine düşen rolü çok iyi oynayarak, web aleminin var olmasına çok güçlü katkılar sağlamıştı. Giderek gelişen ve özellikle de mobil sistemlerin ağırlık kazandığı 2000’ li yıllarda CSS gibi programlama dilleri ile belirgin ölçüde sıkıntılar yaşayan HTML4 giderek gerileyen ve tercih edilmeyen bir çizgiye oturmaya başlamıştı. Bu durum HTML için olduğu kadar kullanıcılar içinde yerini doldurmak açısında pek çok problemi beraberinde getirdi. Programcılara tanıdığı özgürlüklerle uzun yıllara dayanan beraberlikten sonra, farklı programlama dillerinde aynı özgürlüğü yakalayamayan kullanıcılar, alışık olduklarından daha farklı mantıklara sahip yeni dillerle çalışmak zorundaydılar.

Ancak nihayet Html5 sürümü ile CSS ile olan problemlerini büyük ölçüde çözmüş olarak efsane geri döndü diyebiliriz. Döndüğü gibi hızla sektöre yeniden yön vermeye başlayan Html5, özellikle mobil uygulamalar konusunda hayli yüksek bir performansa sahip. Tüm mobil platformları destekleme özelliği ile de ön plana çıkan Html5, programlamacıların kısa sürede öncelikli tercihi haline dönüştü.

Html5 özellikle mobil oyunlar sektörünü hızlı bir şekilde fethetmeye devam ediyor. Sunduğu özellikler ve diğer programlama dilleri arasında bulunan problemlerin çok büyük ölçüde çözülmüş olmasına paralel olarak, programcılara büyük özgürlükler tanıyan Html5, bu sayede özellikle  yazılımları geliştiren tüm programcıların öncelikli tercihi olmaya başladı. Tüm platformlarda kullanılan oyunlargeliştirebilme avantajı, doğal olarak oyun yazılımcılarının hayli ilgisini çekmiş durumda.

Html5 ‘ in muhteşem çizgisinde hazırlanmış oyunlar, tüm mobil kullanıcıları için özel olarak hazırlanıyor. İşletim sistemleri içinde yüksek performans sağlaması açısından önemli bir gelişme olan Html5, adını çokça duymaya devam edeceğimiz bir kavram olacak. Html efsanesinin yeniden doğuşu olarak adlandırabileceğimiz bu geri dönüş, özellikle mobil oyun düşkünleri için mutlu bir haber. Geliştirme konusunda sağladığı eşsiz avantajlarla, mobil oyun dünyasında da epey bir hareketliliğe neden olan yeni dil, mobil oyunların gelişim hızına da büyük katkı sağlayacak gibi görünüyor. Şimdiden Html5 ile kodlanmış , kullanıcıların da öncelikli tercihi olmaya başlamış durumda.

En iyi mobil oyunları Türkiye'nin en iyi oyun sitesi 'da oynayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT