1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mobese nereye kurulsun?
Mobese nereye kurulsun?

Mobese nereye kurulsun?

Diyarbakır polisi, şehir merkezinde yeni kurulacak Mobese kameralarıyla ilgili vatandaşın da fikrine başvurarak, “kor noktaları” belirlemeye çalışıyor.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü kente kurulacak 41 yeni Mobese kameralarının kurulacağı yerler konusunda vatandaşların fikirlerini alıyor. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), Asayiş, Çocuk ve Trafik Şube Müdürü ile polis ekipleri, esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, bölgede en fazla asayiş olayları ile trafik kazalarının yaşandığı bölgeleri sordu. Mobese kameralarının bulunmadığı bölgelerde vatandaşların karşılaşabileceği olayları soran müdürler, esnaflara Mobeselerin nerelere kurulmasını istediklerini sordu. Esnaflar, bölgede daha çok trafik kazası ve trafik ihlallerin yaşandığını belirterek sokak aralarına da Mobese kurulmasını istedi.

VATANDAŞIN DA GÖRÜŞÜ ALINIYOR

Emniyet Müdür Yardımcısı Ata Akman, ilk olarak merkez Yenişehir İlçesi'nde başlayan uygulamanın daha sonra diğer ilçelerdeki esnaflarlada görüşülerek sonuca varılacağını söyledi. Akman, "Emniyet müdürlüğümüzce yeni Mobese kameralarının kurulum yerleri için vatandaş soralım dedik. Esnafımızın da desteğini alarak böyle bir çalışma yapıyoruz. Bu şekilde Mobese kamaralarının kurulacak yerlerin tespitini yapıyoruz" dedi.

'POLİS GÖZÜYLE DEĞİL VATANDAŞ GÖZÜYLE'

KGYS Şube Müdürü Dr. İshak Çelik, ilk etapta 41 noktaya Mobese sistemi kurmayı hedeflediklerini söyledi. Çelik, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız bu konuyla ilgili bize mail atıyorlardı. Şura, buraya koyarmsınız gibi hatta bazıları camıiminaresine bile kurulmasını isteyebiliyorlar. Bizlerde bu talepleri toparlayarak sayın müdürümüzün de yönlendirmesiyle 41 ayrı noktaya kurmayı düşünüyoruz.

Bizim Mobese kameralarını kuracağımız yerlerin gerçekten staretejilk olup, olmayacağını, işe yarayıp yaramayacağını polis gözüyle değil de birazda vatandaş gözüyle bakmak istiyoruz. Biz bu noktaları yerinde tespit etmek hem de gerçekten vatandaşın görüşlerini alarak bu görüşleri değerlendirmek için sokak çalışmalarına başladık. Bizim esnafla da fikirlerimiz çoğunlukla örtüşüyor. Fikirlerimizin örtüşmediği noktalarda oluyor. Biz suç odaklı bakıyoruz, vatandaş daha çok trafik ve hizmet amaçlı bakıyor. Bundan dolayı da vatandaşların görüşleri bizler için çok önemli."

HABERE YORUM KAT