1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Miting için geri sayım
Miting için geri sayım

Miting için geri sayım

Diyarbakır Barış Meclisi, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında İstasyon Meydanı'nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yaptı.

A+A-

Diyarbakır Barış Meclisi, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde İstasyon Meydanı'nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yapmak amacıyla SES Diyarbakır Şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Diyarbakır Barış Meclisi Sözcüsü Şemsettin Koç, sekretarya üyeleri Mehmet Emin Güler, Nezahat Teke, Gaffur Türkan ve Burhan Erol katıldı. Barış Meclisi adına konuşan Sekretarya üyesi Mehmet Emin Güler, Ortadoğu'daki gelişmelere dikkat çekerek, Türkiye'nin uluslararası terör örgütlerine ve çetelere eğitim ve sağlık hizmeti, silah temini ile barınma imkanları sağlayarak Rojava'daki kazanımların engellemek istendiğine dikkat çekti.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci ile birlikte herkesin samimi davranması, sorumluluk bilinci ile hareket etmesi ve kendi içinde zihinsel değişimi yaratması gerektiğini belirten Güler, kendi içinde demokratikleşmeyi, insan hak ve özgürlüklerinin egemen olmasını sağlamayan bir ülkenin dışarıya karşı barış ve demokrasi havarisi kesilmesinin mümkün olmayacağını vurguladı. Bir toplumun karanlık geçmişiyle yüzleşip bununla hesaplaşamamasının bir onur-gurur sorunundan çok bir erdem olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Güler, "Bu erdem gösterildiği sürece barışçıl bir şekilde, farklılıklarımızla bir arada yaşamak her zaman mümkün olacaktır. Savaş değil barış dilinin, ölüm değil yaşatma dilinin egemen olması gerekmektedir" dedi.

MİTİNG ÇAĞRISI

Güler, son olarak tüm Diyarbakır ve bölge halkını bir daha çatışmalı sürecin yaşanmaması için Newroz ruhuyla barışı haykırmaya, savaş, baskı, zulme ve yok saymaya karşı sesini yükselterek 1 Eylül'de İstasyon Meydanı'nda gerçekleşecek mitinge katılmaya çağırdı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT