1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mısır'daki idam kararlarına protesto
Mısır'daki idam kararlarına protesto

Mısır'daki idam kararlarına protesto

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da bir araya gelen 72 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Mısır'da 529 kişiye verilen idam cezalarını kefen giyerek protesto etti.

A+A-

Sur ilçesinde bulunan Ulu Cami önünde toplanan grup, cuma namazı sonrası ellerinde taşıdıkları Rabia işareti bulunan dövizler ve Mursi resimleriyle Mısır'daki idam cezalarını protesto etti.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Abdurrahman Ergin, cuntanın askerleri ve polisleri tarafından üç bine aşkın insanın şehit edildiği, on binlerce insanın yaralandığı bir günün akabinde tutuklanan bin 900 sivilin, sözde mahkemeye çıkarıldığını ve 20 dakikalık bir duruşmada 529 kişinin idam kararı okunduğunu söyledi. Mısır'da verilen idam kararlarının hiçbir şekilde insan hakları ve özgürlükler ve adaletle bir ilgisinin olmadığını belirten Ergin, Mısır halkının temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karar olduğunu kaydetti.

Ergin, "Mısır'da olup bitenleri sadece bir hukuk skandalı olarak değerlendirmek elbette yanlıştır.Yaşanılan süreç, yeryüzünün enerji kaynaklarını yağmalayarak, kendinden olmayan insanları ücretli köleler haline getirerek, kendilerine itaat etmeyenleri de imha ederek, mevcut dünya düzeni işleten ırkçı emperyalizmin örtülü işgalinin yansımasıdır. 529 kişi ile ilgili verilen idam kararı bu coğrafyanın insanlarının bağımsızlığını hedef alan bir karardır" dedi.

Aynı coğrafyanın insanları arasına kin ve nefret tohumları ekildiğini anlatan Ergin, Mısır'da yaşanılan sürecin daha kötüye gitmemesi için idam kararlarının durdurulması, Türkiye'deki tepkilerin uluslararası platformlara taşınması gerektiğini dile getirdi. Diyarbakırlı Müslümanların İhvan'a karşı gerçekleştirilen haksız, hukuksuz ve alçakça saldırıları bir komediden farksız bulmadığını aktaran Ergin, cuntanın baskı ve despotizmini şiddetle kınayıp lanetlediklerini söyledi. Duruşma salonlarında bembeyaz kefenleriyle darbe karanlığına başkaldırdığını dile getiren Ergin, şehadeti esarete tercih eden ve asla zillete boyun eğmeyeceklerini bildirdi.

Kefenli protesto eylemine katılan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ise Mısır'daki askeri darbe hakkında dünyada sadece Türkiye'nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklama yaptığını söyledi. İçten, "Kefenimizle dolaşmaya, kefenimizi üzerimizde taşımaya mazlumların yanında olarak devam edeceğiz. En zor olan şey bu, bir katil gibi yaşamaktansa mazlum gibi ölmeyi, bir katil gibi sefa sürmektense mazlumların gözyaşları ile yoğrulmayı biz kendimize ilke edindik" diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

(EMA-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT