1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mısır'daki idam kararları protesto edildi
Mısır'daki idam kararları protesto edildi

Mısır'daki idam kararları protesto edildi

Mısır?da 683 kişi hakkındaki idam kararı nedeni ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Mısır'da aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında idam kararının verilmesinin ardından Özgür-Der ve Memur-Sen ortak basın açıklaması düzenledi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Özgür-Der Diyarbakır Yönetim Kurulu üyesi Abdülhakim Beyazyüz, "İki celsede gülünç bir zaman dilimi içinde 529 Müslüman'ın, liderin idamının onaylanmasının ve diğer Müslümanların idam kararlarının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bununla da yetinmediler. Bu Sisi'nin hukukunun ne kadar açık olduğunu gösterir. Hukuktan öte cinayetten bahsedebileceğinin görülmesini engellemek için aynı gün içinde İhvan'ın genel mürşidi Muhammed Bedii olmak üzere toplam 683 kişinin idamına karar verildi. Onlar bu yolla katliamla sindiremediklerini, susturamadıkları kişileri idamlar yoluyla susturabileceklerini zannediyorlar. Bu son çarelerinin de çare olmadığını görecekler" dedi.

Müslümanların söz konusu olduğu bütün coğrafyalarda ABD ve diğer işbirlikçilerinin sağır pozisyonuna düşmekte olduğunu belirten Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç ise, yapılan zulme seyirci kalmayacaklarını söyledi.

Yapılan haksız yargılamaların hiçbir meşru tarafının olmadığını dile getiren Koç, seçimle işbaşına gelen meşru yönetimin darbeyle devrilmesinin uluslararası hukukla bağdaşmadığını ifade etti. Zulme Birleşmiş Milletler'in sessiz kalmasının ikiyüzlülük olduğunu söyleyen Koç, ABD ve AB gibi demokrasi havarisi olan devletlerin yapılan zulme destek olduğunu savundu.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı. 

HABERE YORUM KAT