1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mısır'daki darbeye STK'ların tepkisi sürüyor
Mısır'daki darbeye STK'ların tepkisi sürüyor

Mısır'daki darbeye STK'ların tepkisi sürüyor

Mısır'da batı işbirlikçisi askeri cuntanın Muhammed Mursi ve İhvanu'l-Müslimin Cemaati'ne yönelik darbeye STK'lardan sert tepkiler gelmeye devam ediyor.Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com/misirdaki-darbeye-stklarin-tepkisi-suruyor-59298h/#ixzz2Y9UmcCSN

A+A-

Bem Bir-Sen Diyarbakır şubesi adına bir basın açıklaması yapan İbrahim Gökdemir, Mısır'da ilk kez halkın iradesiyle seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Hareketi'nin haklı mücadelesinin yanında olduklarını belirterek, batı destekli ordu tarafından silah zoruyla yönetime el konulmasını lanetledi.

Gökdemir açıklamasında, batı ürünü demokrasinin sadece batılı ülkeler için bir çözüm ürettiğine dikkat çekerek, "Müslüman ülkelerde ise sadece aldatma ve ihanet amaçlı oyun ve oyalama aracıdır. Bu gün Mısır'da bunu en bariz şekilde görmekteyiz" dedi.

Demokrasi havariliği yapanların çifte standardı

Eğitim Bir-Sen Bingöl Şubesi'nden yapılan açıklamada ise, "Darbecilere karşı tavır ortaya koymayan ve darbeyi kesin bir dille kınamaktan özenle kaçınan BM, AB ve ABD, tutumlarıyla demokrasi havariliği yapanların çifte standartlarını bir kez daha sergilemiştir" denilerek, "Suriye'de kendi halkının kanını dökmeyi meziyet sayan Esed'e demokrasi ve seçim çağrısı yapanların, Mısır'da demokratik bir süreçte halkın desteğini alarak göreve gelen Cumhurbaşkanı Mursi'ye karşı yapılan darbeye ve anayasanın askıya alınması yönündeki açıklamalara sessiz kalması, bölgede demokrasinin hâkim olması temennilerine ilişkin beyanların samimiyetini sorgulamayı gerektiriyor." ifadeleri kullanıldı.

Cami-Der: Darbecileri ve işbirlikçileri şiddetle kınıyoruz

Viranşehir Cami-Der adına açıklama yapan Başkan Mehmet Kaya, "Mısır'ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Mısır'ın bağrından çıkmış İhvan Hareketi'ni selamlıyoruz. Askeri darbecileri ve arkalarında duran dış mihrakları şiddetle kınıyoruz. Mursi'nin ve Mısır halkının haklı direnişini selamlıyor ve bütün onurlu Mısır halkını direnmeye davet ediyoruz." denildi.

 

HABERE YORUM KAT