1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da imam hatip liselerinde okuyan kız öğrenciler, Mısır'da darbe karşıtı kadınlara verilen idam cezalarını protesto edecek.

A+A-

Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden kız öğrencilerden Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi Amine Çalış, Mısır'da 528 kişinin idam kararının ardından 683 kişi hakkında da idam cezası verilmesini kınadıklarını, idam kararı verilenler arasında kadınların da bulunduğunu söyledi.

İmam hatip liselerinde okuyan kız öğrenciler olarak bir araya geldiklerini ve Mısır'da haklarında idam kararı verilenlerin yanında olduklarını hissettirmek amacıyla bir program düzenlemeye karar verdiklerini belirten Çalış, bu amaçla yarın Diyarbakır'daki tüm imam hatip liselerinde okuyan kız öğrencilerin Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı'nda toplanacağını bildirdi.

"Daha şehit Esma'nın şehadetini hazmedemezken bu kardeşlerimize verilen idam kararı bizi gerçekten sarstı. Bizler de imam hatipliler olarak bir araya gelerek tepkimizi bir programla göstermek istiyoruz" diyen Çalış, Dağkapı Meydanı'ndaki programa tüm halkın davetli olduğunu kaydetti.

Yapacakları basın açıklamasının ardından Mısır'daki darbe karşıtları için dua edileceğini ifade eden Çalış, "Ablalarımızı temsilen de kefen giyilecek. Bizler şuan okulumuzda okurken oradaki kardeşlerimiz ise kendi özgürlükleri için zindanda kalıyor ve idamla yargılanıyorlar. Genelde İslam ümmeti için özelde ise Mısır'daki kardeşlerimiz için dua edeceğiz" dedi.

İdam kararlarının hukuka uygun olmadığını dile getiren Çalış, 20 dakika gibi bir süre içerisinde verilen kararın ancak eşkiyaların almış olduğu ölüm kararı olarak değerlendirilebileceğini anlattı.

Çalış, "Esma'nın şehadeti ve son olarak verilen idam kararları Esma gibi binlerce genç kızın uyanışına vesile olur inşallah. Peygamberimiz savaşlarda kadınlara ve çocuklara karışmazken Mısır gibi ilmin merkezi olan bir yerde kardeşlerimize verilen idam kararları hukuksuzluktan başka bir şey değildir" ifadelerini kullandı.

Bir olmak ve zulme ortak bir ses çıkarmak adına yarın Dağkapı Meydanı'nda olacaklarını dile getiren Çalış, özellikle kadınların programa katılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Nurten Aslan
Yayınlayan: Erdem Gültekin

HABERE YORUM KAT