1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mısır için yürüdüler, Şeyh Said'i de andılar
Mısır için yürüdüler, Şeyh Said'i de andılar

Mısır için yürüdüler, Şeyh Said'i de andılar

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevinden uzalaştırılmasının 100'üncü günü nedeniyle Diyarbakır'da muhafazakar islami sivil toplum örgütleri yürüyüş düzenlendi.

A+A-

İslami kesimlerin 'Şeyh Said' ismini verdikleri Dağkapı Meydanı'nda son bulan yürüyüşte, Mursi lehine Türkçe, Kürtçe ve Arapça sloganlar atıldı.

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'ndeki Ulucami'de Cuma namazından sonra bir araya gelen muhafazakar kesimdeki 47 sivil toplum örgütü, Mısır'daki askeri darbenin 100'üncü günü nedeniyle yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşe kadınlarda arka tarafta yer alarak destek verdi. Çevik Kuvvet ekiplerinin aldığı önlemlerden ve yolun trafiğe kapatılmasından sonra Türkçe, Arapça ve Kürtçe sloganlarla askeri darbeyle Cumhurbaşkanlığı görevine son verilen Muhammed Mursi'ye destek verilirken, 1925 yılındaki Kürt isyanının lideri Şeyh Said ve 47 arkadaşının aslıdığı yer olan Dağkapı Meydanı'na kadar yürüdü.

TARİH, KATLİAMCILARI AFFETMEYECEK
İslami kesimlerin 'Şeyh Said' ismini verdikleri, Atatürk Anıtı ve Orduevi'nin bulunduğu Dağkapı Meydanı'nda bir araya gelen protestocular adına basın açıklamasını Ferzande Lale okudu. Mısır'da sadece Müslümanlar'ın değil insanlığın katledildiğini belirten Ferzande Lale, şöyle dedi:

"Müslümanlar olarak küresel terörist ABD ve Siyonist İsrail'den, batılı ve doğulu diğer işgalci emperyal güçlerden, Uşak ruhlu Arap yönetimlerinden yardım beklemiyoruz. Zaten bu katliamları gerçekleştiren darbecilerin arkasında sömürgeci ABD, siyonist İsrail, Rusya, gerici Uşak Suudi, Birleşik Arap Emirlikleri ve suskun kalan bütün yönetimler var. Mısır'da dökülen her damla kanda, insanlıktan nasibini almamış bu güçlerin destekleri, dolarları ve riyalleri var. Tarih, batının bu iki yüzlülüğünü ve kukla yönetimlerin yaptığı bu çirkefliği affetmeyecektir. Ayrıca tarih ve imanlı vicdanlar, ihvan hareketini Amerika ile işbirliği yapmakla suçladığı Müslümanları da affetmeyecektir. Bunlar, Müslümanlardan ve İhvan'dan özür dileyebilir. Peki, Allah için canlarını veren şehitlerden özür dileme imkanları olacak mı?."

ŞEYH SAİD DE ANILDI
Kendilerinin şehit ve şahadete yabancı olmayan bir meydandan seslendiklerini kaydeden Lale, "Bu meydan Şeyh Said'in şahadetine tanıklık etmiştir. Bugün Mısır meydanlarında toplanıp özgürlük mücadelesini verenleri desteklemek, şehitlerimize karşı bir vefa borcumuzdur. Size müteşşekiriz bize Şeyh Said'i hatırlattınız" dedi.

Eylem yapılan toplu dua ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT