1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mırgan dağından gelen tat Kenger sakızı piyasada
Mırgan dağından gelen tat Kenger sakızı piyasada

Mırgan dağından gelen tat Kenger sakızı piyasada

Diyarbakır’ın Çermik İlçesinin en yüksek dağı olan ve halen yer yer kar ve buzun bulunduğu Mırgan dağındaki sakız ağaçlarından çıkarılan ve ağza çok hoş bir aroma veren doğal kenger sakızı piyasaya çıktı.

A+A-

Dağlarda yetişen ve içinde hiçbir katkı maddesi içermeyen bugünlerde piyasaya çıkan kenger sakızına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.


Diyarbakır’ın Çermik İlçesinde kenger sakızı satışı yapan İsmail Akay, geçen yıllara göre bu yıl ilçeye yerli ve yabancının gelişinde düşüş yaşandığını, bunun kenger sakızı satışını düşürdüğünü söyledi.


Özellikle yurtdışından gelenlerin de büyük ilgi gösterip aldıkları kenger sakızını bir çiğnemini 2 liradan sattıklarını belirten Akay, “Geçen yıla göre fiyatta bir değişiklik yok. Kenger sakızı dağlarda yetişen ağaçlardan elde ediliyor. Ağza çok hoş bir aroma veren sakız, çiğnendikçe yumuşuyor. Yumuşarken de ağza ferahlık ve tat veriyor. Bazı hastalıklara da iyi geldiği ifade ediliyor. Doğal olan sakızın çiğnenmeden önce çok iyi tıkanması gerekiyor. Çünkü ağaçtan alınırken yere iniyor. Dolayısıyla da topraklı olabiliyor.  Onun için yıkanması gerekiyor” diye konuştu.
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler