1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Minik Guldexwîn, Büyükşehir Belediyesi'ni fethetti
Minik Guldexwîn, Büyükşehir Belediyesi'ni fethetti

Minik Guldexwîn, Büyükşehir Belediyesi'ni fethetti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yeni çıkan “Guldexwîn” adlı Kürtçe çocuk kitabı nedeniyle edebiyatçı – yazar İbrahim Sediyani'yi konuk etti.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yeni çıkan “Guldexwîn” adlı Kürtçe çocuk kitabı nedeniyle edebiyatçı – yazar İbrahim Sediyani'yi konuk etti. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Özel Kalem Müdürü Miro Murat Gökdağ ve Basın Danışmanı İrfan Uçar tarafından ağırlanan Kürt edebiyatçı İbrahim Sediyani'nin ziyaretini medya mensupları da yakından takip etti.

Baydemir ile Sediyani arasında Kürtçe gerçekleşen sohbette Kürt dili ve edebiyatının serencamı ile Kürtçe yayıncılığın içinde bulunduğu sıkıntılar ele alındı.

BAYDEMİR: “BİZE LAZIM OLAN ŞEY, 'GULDEXWÎN' GİBİ KÜLTÜREL ESERLERDİR”

Yurtdışında yaşayan yazar İbrahim Sediyani'yi Diyarbakır'da ağırlamaktan mutlu olduğunu belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kültürel çalışmalara siyasî çalışmalardan daha fazla önem veren bir insan olarak kültür ve sanat eserlerinin toplumdaki yerinin her zaman daha başka olduğunu savundu.

“Kürtler'in Evliya Çelebi'si” lakaplı seyyah İbrahim Sediyani'nin çalışmalarını yakından takip ettiğini söyleyen Osman Baydemir, “Guldexwîn”in çizgi film olarak çekilmesi ve televizyon ekranlarından çocuklara izlettirilmesi gerektiğini dile getirdi. Baydemir, “Ülkeyi 4 yıl boyunca ilçe ilçe gezerek hazırlanan ve isimleri zorla değiştirilmiş köylerimizin gerçek isimlerini bir çalışmada toplayan 'Cumhuriyet tarihindeki ilk kitap' olan 'Adını Arayan Coğrafya' kitabından sonra, şimdi de 'Kürtçe edebiyatın ilk çizgi çocuk kahramı' olan 'Guldexwîn'. Ben inanıyorum ki bu şevk ve gayret olduğu müddetçe Sediyani kardeşim Kürt dili ve kültürüne daha çok güzel eserler kazandıracaktır” dedi.

Kimlik ve var olma mücadelesi veren halkların 21. yy'da en güçlü silâhlarının san'ât ve edebiyât olduğuna vurgu yapmadan geçemeyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, “Kürt halkına en çok lazım olan şey, ne politikadır ne siyasî mücadele ne de başka şey, samimî söylüyorum, Kürt halkına şu anda en fazla lazım olan şey, işte bu tür edebî ve kültürel çalışmalardır, 'Guldexwîn' ve benzeri eserlerdir” değerlendirmesinde bulundu. “Guldexwîn” çizgi romanının ekolojik bir perspektifle kaleme alınmış olması ve çocuklara doğa sevgisi ve çevre bilinci aşılama amaçlı bir öykü olmasının öyküye daha müstesna bir değer kattığını da sözlerine ekleyerek duygularını dile getiren Osman Baydemir, “Ekolojik bilinç, doğa sevgisi ve çevrecilik, çocuklarımıza bırakabileceğimiz en önemli bilinç hazinesidir” tespitinde bulundu.

SEDİYANİ: “DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇEVRECİLİK AÇISINDAN ÖRNEK BİR BELEDİYE”

“Guldexwîn” öyküsünün yazarı seyyah İbrahim Sediyani ise Diyarbakır'da bulunmaktan ve Başkan Osman Baydemir'le buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Baydemir'in Diyarbakır ile özdeşleşmiş bir simâ olduğunu söyledi. Sediyani, “Bazı belediye başkanları vardır, sadece kendi şehirlerinde değil, çalışmaları ve hizmetleri tüm yurt çapında sevilir ve takdir edilirler. Osman Baydemir de böyle bir başkandır. Bu durumu daha önce Elazığ, Gaziantep, Konya, Eskişehir ve İzmir gibi iller yaşamıştı. Şimdi de Baydemir'le birlikte Diyarbakır ilimiz de yaşıyor” görüşünü savundu.

Bir çevreci ve doğa aktivisti olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin çevre düzenlemesi ve şehircilik alanındaki takdire şayan çalışmalarını yakından takip ettiğini özellikle vurgulayan Sediyani, “Hava kirliliğine karşı verilen mücadele, Koşuyolu Parkı içerisinde Hava Kalitesi İzleme İstasyonu kurulması, tıbbî atık ve çevre denetim ekibi çalışmaları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin örnek çalışmalarıdır. Aynı şekilde, geçtiğimiz aylarda bedensel engelli vatandaşlar için anayol üzerinde renkli üst geçit yapılması, her türlü övgüyü hakkediyor. Bunun gibi şehrin muhtelif alanlarında bulunan park ve kavşaklara 40 bin adet yazlık çiçek ile 15 bin adet kışlık çiçek dikilmesi, güzel Diyarbekirimiz'e Büyükşehir Belediyesi ile daha muhteşem bir görüntü kazandırılmıştır” değerlendirmesinde bulundu. Sediyani, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bence 2013 Çevre Ödülü verilmelidir” dedi.

“Yurtdışına çıkış yasağı” kalktıktan sonra ilk yurtdışı gezisini İran İslam Cumhuriyeti'nin başkenti Tahran'a yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in başkent Tahran'da Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG – MEWA) Eşbaşkanlığı'na seçilmesine sözü getirerek açıklamalarını sürdüren çevre ve doğa aktivisti yazar İbrahim Sediyani, bununla iftihar ettiklerini ifade ederek, “UCLG – MEWA Eşbaşkanı” seçildiği için Osman Baydemir'i tebrik etti.

Baştan sona Kürtçe gerçekleşen sohbetin sonunda hatırâ fotoğrafları çekildi. Sediyani, bir adet “Guldexwîn” kitabını imzalayarak Baydemir'e hediye etti. 

HABERE YORUM KAT