1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Minik Baran'ın dramı
Minik Baran'ın dramı

Minik Baran'ın dramı

Doğuştan beri solunum cihazına bağlı olarak yaşayan 3 yaşındaki Baran,doktorların hastalığına teşhis koymaması nedeniyle ailesiyle birlikte büyük bir dram yaşıyor.

A+A-

Diyarbakır'lı minik Baran,adı konulmayan hastalığı nedeniyle yatağa mahkum yaşarken,teşhis konulmadığı için tedavi olamıyor.

Dünyaya gözlerini açar açmaz nefes darlığı çeken ve sürekli havale geçiren Baran'ın ailesi için yaşam deyim yerindeyse kabusa dönmüş durumda. Minik Baran'ın hastalığına çare aramak için bugüne kadar adeta hastane hastane dolaşan Açan ailesine tıptan bir türlü iyi haber gelmedi. Adana Balcalı Hastanesi'nde 20 gün yatan Baran'a 'Metobolizması bozuk' denilerek tam teşhis konulamadı. Diyarbakır'daki çeşitli hastanelerin de 'epilepsi ve sara şüphesi var' dediği Baran'ın hastalığının ne olduğu bilinmiyor.

Açan ailesinin 3 çocuğunun en küçüğü olan Baran'ın sürekli havale geçirmesi, solunum cihazına bağlı yaşaması ve günden güne erimesi ailesini kahrediyor.
 
ÇEKİM SIRASINDA HAVALE GEÇİRDİ

 
Haber ekibimizin çekim yapması sırasında da havale geçiren Baran'ın başından bir an için ayrılmayan anne Aysel Açan ve baba Hüsnü Açan, maddi imkansızlıklara rağmen çocuklarını yaşatma savaşı veriyor.

Baba Hüsnü Açan, küçük çapta esnaflık yaptığına dikkat çekerek, maddi destekten ziyade hastalığın teşhisi ve tedavisi için destek beklediklerini söyledi. Açan, ”İnsanlar yanlış anlamasın. Evet maddi durumumuz iyi değil ama çok şükür çalışıyorum. Bizim isteğimiz Baran'a teşhis konulması ve tedavisi için destek olunmasıdır. Tıpın bu kadar ileri olduğu bir çağda çocuğumun hastalığı neyse ortaya çıkarsınlar.” dedi.
 
ANNE FERYADI :'ÇOCUĞUM İŞKENCE ÇEKİYOR'
 

Anne Aysel ise çocuğunun her gün ortalama 5-6 kez havale geçirdiğini,normal insanlar gibi beslenemediğini ve solunum cihazlarına bağlı yaşadığını ifade ederek,teşhis konulamadığı için adeta işkence çektiğini söyledi. Acılı anne,”Baran, doğuştan beri böyledir. Aklımıza gelebilecek tüm hastanelere götürdük. Her biri ayrı bir şey söyledi. Adana'ya kadar götürdük. Onlar da farklı bir teşhis koydu. Ancak kesin olarak hangi hastalığı yaşadığını bilmiyoruz. Hastaneler de bu konuda net bir teşhis koyamıyor. Bir anne ve baba için çok zor bir durum.Küçük yaştaki ağabeyleri bile etkileniyor. Beslemesini burundan sıvı maddeler vererek yapıyoruz. Normal beslenme yapamıyor. Hemen her gün havale geçiriyor. Bu günde 5-6 kez tekrar ediyor. Buna siz de şahit oldunuz. Sağlık kuruluşları ve devletten isteğimiz jesin bir teşhis koysunlar. Bize yardımcı olsunlar. Çocuğum işkence çekiyor. Biz de aynı şekilde perişan oluyoruz.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum