1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Minibüs sürücüleri halkın hizmetinde olmalı
Minibüs sürücüleri halkın hizmetinde olmalı

Minibüs sürücüleri halkın hizmetinde olmalı

Kamusal hizmette vatandaş memnuniyetinin önemine dikkat çeken Kışanak, minibüs sürücülerinin halkın hizmetinde olması gerektiğini söyledi.

A+A-
Kışanak, “Halka hizmet etmek kutsal bir iştir. Halka hizmet hakka hizmet etmek demektir. Bu halkın hizmetinde olmamız gerekiyor“ dedi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından organize edilen, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın finanse ettiği Toplu Taşım Araç Sürücülerine Yönelik Eğitim Programı Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda minibüs sürücülerine verilen eğitimle devam ediyor.  
 
Eğitim programı sonunda Katılım Belgesi almaya hak kazanacak olan sürücüler, İnsani İlişkiler ve İletişim, Engelli ve Yaşlı Hakları, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'ndan oluşan mevzuat eğitimi ile Trafik ve İlkyardım başlıklarında seminerlere katılıyorlar. 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, minibüs sürücülerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitim programına katıldı. Eğitim programında İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Çelik ve Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı da hazır bulundu.
 
Kamusal bir hizmet veriyorsunuz
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, insanların can güvenliğinin, bir yerden bir yer yere ulaşma hakkının minibüs sürücülerinin elinde olduğunu söyledi.
 
"Çok önemli bir iş yapıyorsunuz" diyen Kışanak, "Siz herhangi bir esnaf değilsiniz. Vatandaşın herhangi bir esnafı tercih etme hakkı vardır, hizmetinden memnun değilse gitmeyebilir. Ancak sizin güzergâhınız, yaptığınız iş belli. O güzergâha yolu düşen vatandaşlar sizin hizmetinizi satın almak zorunda. Sizler aynen bizler gibi halka hizmet ediyorsunuz. O zaman yaptığınız iş kamusal bir hizmettir" dedi. Kışanak, minibüs sürücülerinin yaptığı işi önemsemesi gerektiğini de söyleyerek, "Yaptığınız işin ne kadar kıymetli olduğunu bilin. Kendinizi önemseyin" dedi.
 
Halkımız memnun değil
 
Kışanak, halkın toplu taşıma hizmetinden memnun olmadığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Biz her gün sokaktayız. Esnafla yüz yüzeyiz,  mahalle, muhtar toplantısındayız. Parti toplantısındayız. Kısaca her gün halkla birlikteyiz. Ben bu kentte kimsenin toplu taşıma hizmetinden memnun olduğunu görmedim. Öncelikle bu eksikliği üzerime alıyorum. Ama lütfen siz de kendi payınıza düşeni üzerinize alın. Minibüs şoförleri ile ilgili çok ciddi şikayetler var.
 
Engelliyi, öğrenciyi, yaşlıyı indirimli diye almayanlar, daha hızlı gideyim, iki yolcu fazla alayım diye yarışanlar, yolcuya hakaret edenler, telefon kullanarak araç kullananlar... Sizlerle ilgili şikayet oldukça fazla. Kötü emsal, emsal değildir. Kötü olanı, hep beraber iyi yaparak düzeltebiliriz. Araca binen çocuğun, hamilenin, yaşlının, engellinin öğrencinin, işçinin can güvenliği sizden soruluyor. Bu kadar önemli bir iş yapıyorsunuz. Nereye gitsek bizlere diyorlar ki bu şehirde minibüs terörü var, can güvenliğimiz yok, diyorlar. Bu şehirde böyle yaşayamayız. Bu şehir bizim, bu halk bizim."
 
Kamusal hizmette vatandaş memnuniyetinin önemine dikkat çeken Kışanak, minibüs sürücülerinin halkın hizmetinde olması gerektiğini söyledi. Kışanak, "Halka hizmet etmek kutsal bir iştir. Halka hizmet hakka hizmet etmek demektir. Bu halkın hizmetinde olmamız gerekiyor. Bu halk bizleri seçerek bir görev verdiyse ve sizler de bu görevin bir parçasıysanız bu halka layık olduğu en iyi hizmeti vermek zorundayız" dedi.
 
Sorunlarımızı birlikte çözelim
 
Yerel yönetimlerin toplu ulaşım araçları sürücüleri ile işbirliği içinde olduğunu ifade eden Kışanak, "Sizin yapmış olduğunuz hatalar bizim hanemize, bizim yaptığımız hatalar ize sizin hanenize yazılıyor" diyerek sorunların birlikte çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.
 
Yerel yönetimler olarak minibüs sürücülerinin sorun, eleştiri ve önerilerini dinlemeye hazır olduklarını kaydeden Kışanak, "Ama lütfen sorunlarımızı, sıkıntılarımızı halka yansıtmayalım. Buna hakkımız da yok zaten. Vatandaşlarımız bu şehrin sahibidirler. Kamusal hizmetlerden en yüksek derecede yararlanma hakları var. Bir gün kendinizi onların yerine koyun. Bunlardan nasıl etkileneceğinizi düşünün. O zaman vatandaşlarımızın yaşadığı sorunları daha iyi anlayacaksınız" diye konuştu. Birlikte hareket ederek çalışmanın önemine dikkat çeken Kışanak, "Birlikte daha nasıl iyi olabiliriz onun arayışı içerisinde olacağız. Bu şehirde daha iyi bir toplu ulaşım hizmeti verebiliriz. Sorunlarımızdan kaçarak kurtulamayız. Sorunlarımızın üzerine gideceğiz, tartışacağız ve çözeceğiz. Bunu başarabiliriz. Buna inanın" dedi.
 
Çevreci otobüsler, hafif raylı sistem
 
Kışa kentte ulaşımla ilgili güzergâh, yolların genişletilmesi, durakların ve araç sayısının yetersizliği gibi bir dizi sorunun varlığına da dikkat çekti. Çevreci, doğalgazla çalışan otobüsler alacaklarını söyleyen Kışanak, en kısa sürede hafif raylı sistemle ilgili çalışmaları da tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.
 
Minibüsleri bitirmek gibi bir politikamız yok
 
Diyarbakır'ın her geçen gün nüfusunun arttığına da dikkat çeken Kışanak, kent merkezi  nüfusunun son on yılda 270 binden 1 milyona ulaştığını söyledi. Kışanak, bu büyük nüfusun artık minibüslerle taşınmasının zorluğuna değinerek, "O nedenle biz daha fazla yolcu taşıyan, daha az yol işgal eden, daha az çevre kirliliği yaratan araçlara yönelmek zorundayız" diye konuştu. Minibüs sürücülerinin Büyükşehir Belediyesi'nin yeni otobüslerin alınması ve hafif raylı sistem projesi gibi kararlara kuşku ve endişe içinde yaklaştığını belirten Kışanak şöyle konuştu:
 
"Yerel yönetimler olarak bizlerin minibüsleri ortadan kaldırmak gibi bir politikamız yok. Bu kadar yoksulluğun olduğu bir kentte, minibüsleri ortadan kaldıracağız, demek ne insanidir ne de vicdanidir. Ne doğrudur ne de mümkündür. Diğer yandan bir minibüs 17 yolcu alabilirken, bir otobüs ayakta aldığı yolcularla birlikte 80 kişiyi taşıyabiliyor. Tüm dünyada daha çok yolcu taşıyan araçlar için transit geçişler, raylı hatlar, seri hatlar bulunmuştur. Daha az yolcu taşıyan araçlar ise daha tali yollara geçmiştir. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Bizde de böyle olacaktır. Trafiğimizin daha akışkan, güvenli ve hizmetimizin daha kaliteli olması için hepimiz yeniliklere açık olmalıyız."
 
Güler yüzlü olun
 
Minibüs sürücülerinin her halûkarda toplu ulaşım hizmetlerinin önemli bir unsuru olduğunu ifade eden Kışanak, kentte toplu ulaşımın üçte birini minibüs sürücülerinin yaptığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak minibüslerin kurallara riayet etmesini ve kaliteli hizmet sunmasını istediklerini kaydeden Kışanak, "Direksiyonun başına geçtiğiniz an bütün sıkıntılarınızı bir yana bırakacaksınız. Güler yüzlü olacaksınız, halkımıza saygı ve sevgi gösteren bir tutum içerisinde olacaksınız. Toplumsal kurallara uyacaksınız, kamusal hizmetlerinizi yapıp ondan sonra sorunlarınızı çözebileceğiniz mercilerde tartışmanızı yürüteceksiniz" diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT