1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Minibüs şoförleri örgütlenmeli
Minibüs şoförleri örgütlenmeli

Minibüs şoförleri örgütlenmeli

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, minibüs şoförlerinin ağır çalışma koşullarında çalıştıklarına dikkat çekerek, “Keşke bu konuda farklı yatay örgütlenmelerimiz olsaydı. Sadece kooperatif bünyesinde değil, dernekler hatta sendikalar b

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı'nın organize ettiği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın finansal destek sunduğu Toplu Taşım Araç Sürücülerine Yönelik Eğitim Programı Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda minibüs şoförlerine verilen eğitimle devam ediyor.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı'nın da katıldığı eğitim programına, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Çelik ve çok sayıda minibüs şoförü katıldı.
 
Ağır bir yük taşıyorsunuz
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı konuşmasına, "Zaman zaman, minibüse binen bir insan olarak çok büyük bir yükü sırtınızda taşıdığınızı biliyorum" diyerek başladı.
 
Kentte taşınan her üç kişiden, ikisinin minibüsçüler tarafından taşındığını ifade eden Anlı, "İnsanla uğraşmak, insanla karşı karşıya gelmek, sabahtan akşamın geç saatlerine kadar, ruh haliniz ne olursa olsun, sağlık durumunuz ne olursa olsun bu işi yapmak zordur. Böyle bir çalışma temposu, böyle bir çalışma sistemi ve çalışma ortamı her şeyden önce gayri insanidir" diyerek "O zaman bir arada olmalıyız. Beraber olmalıyız, örgütlü olmalıyız" diye konuştu. Anlı, kooperatif, dernek veya sendika yoluyla örgütlenmenin yollarının aranmasına dikkat çekerek, "Keşke bu konuda farklı yatay örgütlenmelerimiz olsaydı. Sadece kooperatif bünyesinde değil, dernekler bünyesinde, hatta sendikalar bünyesinde şoför arkadaşlarımız, emekçi arkadaşlarımız örgütlü olsalardı. Böylece haklarını arama, koruma noktasında daha iyi bir mekanizma oluşabilirdi" dedi.
 
Herkes daha iyi yaşamak istiyor
 
Anlı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu şehirde yaşayan insanlar ne istiyor? Daha rahat, daha iyi yaşamak istiyor. Daha konforlu, daha kaliteli yaşamak istiyor. Peki Avustralya'daki, Kanada'daki, Lübnan'daki, Libya'daki farklı bir şey mi istiyor? Hayır! Herkes daha iyi yaşamak istiyor. Herkes daha rahat yaşamak istiyor. Fakat kiminin imkanları buna yetmiyor. Biz elimizdeki imkanları değerlendirme konusunda daha iyi bir çaba içerisinde olursak, yaşadığımız şehirdeki insanın payına da daha konforlu bir şehirde yaşamak düşer."
 
Minibüs bir kültürdür
 
Diyarbakır'ın günden güne büyüyen bir şehir olduğuna dikkat çeken Anlı, şehre gelecek her türlü toplu ulaşım aracının minibüsçüler tarafından tehdit olarak algılandığına dikkat çekti. Anlı, "Bu kente metro da gelsin, hafif raylı sistem de gelsin daha çok otobüsümüz olsun. Bunlar sizin aleyhinize değil. Otobüsleri bu halk kullanacak. Bu kent yarın daha da kalabalık olacak. Bu nedenle şehrin size her zaman ihtiyacı olacak. Minibüs bir kültürdür, bunu unutmayalım" dedi.
 
Yağmur Suyu Şebekesi haziranda bitecek
 
Şehirde süregiden yağmursuyu şebekesi ile ilgili şikayetlere de değinen Anlı, bir şehirde içme suyu ve kanalizasyon şebekesinin, Atıksu Arıtma Tesisi ve İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin olabileceğini, ancak yağmur suyu şebekesinin olmaması halinde kentteki altyapı sorunlarının süreceğini söyledi.
 
Anlı, Yağmursuyu Şebekesi Projesi'nin 34 milyon avroluk bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, çalışmanın halkın cebinden tek kuruş çıkmadan Avrupa Birliği'nin yüzde 85 hibesiyle gerçekleştiğini hatırlattı. Çalışmayı iki, üç ekipten sekiz ekibe çıkardıklarını ifade eden Anlı, "Bu projeyi 2015 yazına kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Eğer çalışma sona ermezse mali desteği kaybedeceğiz. Bu durumda masraflar Büyükşehir Belediyemizden, halktan karşılanacak. Hem AB'yle hem müşavir firmayla yoğun görüşme içindeyiz. Sorunlar önemli oranda aşıldı. Tabi ki çalışma kış aylarının da gelmesiyle çevreye rahatsızlık veriyor" diye konuştu.
 
12 Ocak'ta başlayan ve 18 Ocak Pazar günü sona erecek olan eğitim çalışmasında İnsani İlişkiler ve İletişim, Engelli ve Yaşlı Hakları, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'ndan oluşan mevzuat eğitimi ile Trafik ve İlkyardım başlıklarında dersler veriliyor.
 
 

HABERE YORUM KAT