1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mimarlar Odası’ndan UNESCO’ya Sur için çağrı
Mimarlar Odası’ndan UNESCO’ya Sur için çağrı

Mimarlar Odası’ndan UNESCO’ya Sur için çağrı

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, son olarak Keçi Burcu’nun tepesine güvenlik güçlerince tuvalet kurulmasını da hatırlatarak, UNESCO’nun ‘sessizliği’ni eleştirdi, yıkım ve tahribata karşı UNESCO’yu göreve çağırdı.

A+A-

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi Sur ilçesindeki tahribata ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda; Mardinkapı tarafındaki Keçi Burcu’nun tepesine güvenlik güçlerince tuvalet kurulması, Sur ilçesinde süren ‘abluka’ ve Bakanlar Kurulu’nun ilçeye dair almış olduğu acele kamulaştırma kararı ele alındı.

Odada düzenlenen toplantıya oda yöneticileri ve üyeleri yasak süresince tahrip edilen Dört Ayaklı Minare, Kurşunlu Camii ve birçok tarihi mekanın fotoğrafı ile katıldı.

Sur’da “Sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sonlanmıştır” açıklamasına rağmen 168 gündür yıkımın devam ettiğini söyleyen Mimarlar Odası Eşbaşkanı Şerefhan Aydın, “Sözde kamu yararı adına alınan acele kamulaştırma kararına gerekçe oluşturmak için hasar tespiti adı altında, Sur’da bir tiyatro oyunu sahneleniyor” dedi.

UNESCO’ya çağrı

Kentteki yıkımın tarif edilemez boyutta olduğunu ifade eden Aydın, tahribatlara, yıkıma ve ‘acele kamulaştırma’ kararına karşı gerekli hukuki süreci başlattıklarını söyledi.

UNESCO’nun ‘sessizliğini’ de eleştiren Aydın, “UNESCO, koruması altına alınan 82 burçtan biri olan Keçi Burcu üzerine yerleştirilen tuvalet olayındaki sessizliği tarihe kültüre ve insanlığa yapılan saygısızlığa onay vermesi anlamına gelmektedir” dedi.

Aydın, tarihi Sur kentine yapılan “çirkin” müdahaleye karşı UNESCO’yu göreve çağırdı.

HABERE YORUM KAT