1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mimarlar Odası Büyükşehir'de
Mimarlar Odası Büyükşehir'de

Mimarlar Odası Büyükşehir'de

DİYARBAKIR- Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti.

A+A-
TMMOB'a bağlı Mimarlar Odası Genel Başkan Eyüp Muhcu, Yönetim Kurulu üyeleri ve Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Başkanı Merthan Anık, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.
 
Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ile bir araya gelen Muhcu, ziyarette yaptığı konuşmada, meslek alanlarıyla ilgili olumsuz gelişmelere dikkat çekerek, “Mesleği yapabilmek bile başlı başına büyük bir problem haline geldi” dedi.
 
Yeni torba yasayla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın istediği şehri kentsel dönüşüm kapsamına alabildiğine işaret eden Muhcu, Bakanlığın meslek odalarının yetkilerini ellerinden alarak, tek başına hareket ettiğini belirtti. Muhcu, “Böyle bir hukuksuzluk var. Bu bölge de elde edilecek imar gelirinin tamamı da merkeze aktarılabilecek. Biz meslek örgütleri olarak mesleki ve demokratik haklarımızı sonuna kadar savunmakta kararlıyız. Oda olarak yerelleşme, demokratikleşme, yerel demokrasi konusunda önemli duyarlıklar taşıyoruz” diye konuştu.
 
"DEZAVANTAJI YAŞAMIŞ KESİMLERİ HEP GÖRÜNÜR KILDIK"
 
Muhcu'nun ardından konuşa Fırat Anlı ise, demokrasi konusunda meslek örgütlerinin yaşadığı sıkıntıları kendilerinin de yaşadıklarını ifade etti. Türkiye'deki yönetim anlayışının çoğunlukçu bir anlayış olduğunu vurgulayan Anlı, bu durumun yerel yönetimlere de yansıdığını söyledi. 1999 yılında yerelde yönetime geldiklerinden bu yana mevcut anlayışı yıkmaya çalıştıklarının altını çizen Anlı, kendi yönetimlerinde hep dezavantajı yaşamış olan kesimleri görünür kılmaya çalıştıklarını aktardı.
 
(ÜN-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT