1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mimarlar Odası Büyükşehir Belediyesinde
Mimarlar Odası Büyükşehir Belediyesinde

Mimarlar Odası Büyükşehir Belediyesinde

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’ya dayanışma ziyaretinde bulundu.

A+A-

Bakanlar Kurulu’nun Suriçi için aldığı “acele kamulaştırma” kararına karşı dayanışmak, hukuksal süreçleri hakkında bilgi vermek ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Komisyonu Başkanı Mücella Yapıcı, oda avukatları, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Muhcu: Hak arayışına destek için buradayız

Ziyarette konuşan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, geçen yıl Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettiklerini, geçen süre zarfında çok dramatik olayların yaşandığını dile getirerek, hak arayışına destek vermek amacıyla Diyarbakır’da bulunduklarını belirtti. Yaşanan dramın sadece insanların katledilmesiyle kalmadığını, aynı zamanda binlerce yıllık kültürel mirasın da yerle bir edildiğine dikkat çeken Muhcu, bu insanlık değerlerini yeniden ayağı kaldırmak ve en azından acıları bu şekilde unutturmak istediklerini kaydetti.

Kışanak: Hep birlikte mücadele edeceğiz

Eş Başkan Gültan Kışanak ise Suriçi’nin Diyarbakır’ın tarihi, kimliği ve geçmişi olduğunun altını çizerek,  Sur’un UNESCO’nun da kabul ettiği bir insanlık mirası olduğunu hatırlattı. Suriçi’nin Diyarbakırlıların yanı sıra kadar herkesin olduğunu söyleyen Kışanak, bu yüzden alınan karara karşı hep birlikte mücadele edeceklerini vurguladı. Tarihte örneğine rastlanamayan bir durumla karşı karşıya olduklarını kaydeden Kışanak, “Biz daha yıkımın acısını ve travmasını yaşarken, birde el koyma kararı çıktı. Terimler bulup kamuoyu anlamasın diye ‘acele kamulaştırma’ adı verildi. Bu şekilde hem zararları tazmin etmenin külfetinden kurtulacaklar hem de orada yaşayan insanları mülksüzleştirecekler. Orayı yeni bir kimliğe büründürmek için kendi projelerini hayata geçirmeye çalışacaklar. El koyma kararının içerisinde kamusal alanların yer alması da düşündürücüdür.” dedi. Kışanak, alınan kararın tamamen yerel yönetimleri de tanımama kararı olduğunu ifade etti.Ardından konuşan Mücella Yapıcı da, Suriçi’ne benzer durumlar ve hukuksal süreçleri hakkında bilgi vererek, deneyimleri paylaştı.

Anlı: Deneyimlerden faydalanacağız

Eş Başkan Fırat Anlı, misafirlerinin deneyimlerinin kendileri için oldukça değerli olduğunu belirterek, bu deneyimlerden faydalanacaklarını ve merkezi hükümetin aldığı yanlış karara karşı mücadele edeceklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT