1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mimar Sinan, Dicle'de anıldı
Mimar Sinan, Dicle'de anıldı

Mimar Sinan, Dicle'de anıldı

Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından “9 Nisan Mimar Sinan'ı Anma Günü” kapsamında “Mimar Sinan ve Yaşadığı Kültür Ortamı” adlı konferans düzenlendi.

A+A-
Mühendislik fakültesi konferans salonunda gerçekleşen konferansa öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım sağladı.
 
Yrd. Doç. Dr. Mücahit Yıldırım, mimarlık ve sanat tarihinde çok önemli yeri olan Mimar Sinan'ın eserlerin tanınması için böyle bir konferans verdiklerini, 9 Nisan 2015 tarihini Klasik Osmanlı mimarisinin temsilcisi Koca Sinan'ın 427. ölüm yıldönümü olarak anmak için bir araya geldiklerini belirtti.
 
“Sinan'ın mimarlığında etken olan faktörleri; İmparatorluğun gücünün gösterilmesi, şiirsel bir anlatımın varlığı, küçük el sanatlarındaki gelişme, dinin mimariyle bütünleşmesi en son teknolojinin benimsenmesi, devletin, kamunun yararlanacağı yapıları yapmayı üstlenmesi, özel girişimcilerin vakıf yoluyla yapı yapmaları, strüktürel ve fonksiyonel amaçlar olarak sıralamak mümkündür” diyen Yıldırım, Mimar Sinan'ın Osmanlı dönemi için çok büyük önemi olduğunu ve yaptığı eserlerle hala örnek teşkil ettiğini söyledi.
 
Mimar Sinan'ın eserlerini ve mimari yapılarını slaytlar eşliğinde anlatan Yıldırım, Diyarbakır'da bulunan Behram Paşa Camisinin de Mimar Sinan tarafından inşa edildiğini hatırlattı.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT