1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Milyonlar Amed'den Öcalan'ı selamladı
Milyonlar Amed'den Öcalan'ı selamladı

Milyonlar Amed'den Öcalan'ı selamladı

Amed, yaklaşan yerel seçimler öncesinde son yılların yapılan en görkemli Newroz kutlamalarına sahne oldu. Dışarıdan gelen yabancı gözlemciler ve gazetecilerin de hem fikir olduğu alandaki rakam 2 milyonu aşkın kişinin bir araya geldiği yönündeydi.

A+A-
Newroz kutlamaları için sabahın erken saatlerinden itibaren insanlar bulabildikleri araçlarla akın akın kutlamaların yapıldığı yüzlerce dönümlük alana akın etti. Amed 2014 Newrozu'na ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın okunan mektubu damgasını vurdu.
 
Amed'de DTK tarafından organize edilen ve "Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan" şiarıyla yapılan Newroz kutlamaları tüm coşkusuyla devam ediyor. Geceden gelip ön sıralarda yer almak isteyen halkın yanısıra, sabah erken saatlerinde insanları dört bir koldan Newroz alanına doğru hareket etti.
 
Newroz alanına giden kadınlı-erkekli yüzbinlerce kişi akın akın Sur, Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar ilçelerinden alana giderken, çevre il ve ilçelerden de minibüs, otobüs, kamyonet ve otobüslerle gelen halkta Newrozalanında yerini aldı.
 
Sabah Öcalan fotoğrafının olduğu tişörtleri giyen ve yerel giysili yüzlerce gencin Kantar kavşağındaki Makina İkmal Müdürlüğü önünden yürüyüşü ile Newroz yürüyüşü başladı.
 
Kutlamalara katılanların çoğu yerel giysiler giyerken, PKK, KCK, YPG, Konfederalizm bayrakları ve Öcalan posterleri alanı süsledi. Aynı şekilde Federal Kürdistan Bölgesi bayrağı da alanda yer yer açıldı.  
 
ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI İÇİN 5 AYRI NOKTADA STANT
 
Newroz kutlamaların yapıldığı bölgede 5 ayrı yerde açılan standlarda Öcalan'ın özgürlüğü için imza kampanyası standları kurulurken, Newroz alanına "Ya Müzakere, Ya Savaş" pankartları asıldı.
 
Alanda ayrıca  "PKK Newroz ve diriliş partisidir", "Önderliksiz bir 21 Mart daha görmek istemiyoruz", "Newrozzalim Dehaqlara karşı Mazlumların isyanıdır" pankartları asılırken, platformun üst kısmına ise "Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan" yazısı yer aldı.
 
Newroz kutlamaları alanda devam ederken, DTK Eşgenel Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Urfa Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir, HDP Eşgenel Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sabahat Tuncel, Irak Cumhurbaşkanı Hêro Talabani, PYD Eşgenel Başkanı Asya Abdullah, BDP Milletvekilleri ve Belediye Başkanları ve ABD, Avrupa'dan gelen heyet ve elçilik temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 600 kadar kişi, Konukevi önünden araçlarla hareket ederek Newroz protokolünde yerlerini aldı.
 
Newroz kutlamaları Ey Raqib marşı ile başlarken, ilk konuşmayı yapan BDP Amed İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, barış sürecinin devamı için Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması gerektiğini belirterek, "Bu yüzden başlatılan kampanyada herkes Öcalan'ın özgürlüğü için çalışmalı. 2015'te Öcalan özgürleşerek buraya gelmeli" dedi.
 
Daha sonra Dicle Fırat Kültür Merkezi Çocuk Korosu ve MKM bünyesinde çalışmalarını yürüten Şahiya Strana Grubu sahne aldı.
 
BAYDEMİR: ŞEHİTLERİMİZİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM
 
Daha sonra platforma çıkan Amed Büyükşehir Belediye Başkanı ve Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Osman Baydemir, Kürtçe ve Türkçe bir konuşma yaptı. "Seyit Rıza'nın, Mele Mustafa Barzani, Qazi Muhammed torunları bin selam olsun size. Kürdistan'ın dört parçasında olan halkımız Güney, Doğu, Rojava, Mezopotamya toprakları Newroz'unuz kutlu olsun" diyen Baydemir, Newroz'un yeni bir gün olduğunu ve barışın umudu olduğunu söyledi.
 
Baydemir konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ya Rabbim İsa, Musa ve Muhammed'i Rabbi, çok şükür sana. Mazlum halkımız selam size olsun. Bütün Ortadoğu'ya selamlarımız olsun. Selam ve hürmetlerimiz sana Amed. SevgiliAmed, sevgili kardeşlerim burada bu alanda dünyanın karşısında kendi umutlarınızla, hislerinizle, her dört parça Kürdistan'da bulunan kardeşlerimizin, dostlarımızın Newroz'unu kutluyoruz. Bu Newroz şehitlerimizinNewroz'udur. Şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Şeyh Sait'ten Seyit Rıza'ya, Mele Mustafa Barzani'den Leyla Kasım'a, Qazi Muhammed'den, Said'i Kurdi'ye, Özgürlüğün meşalesi Mazlum Doğan'a, Necmettin Büyükkaya'ya, Sakine Fidan Leyla'ya bütün şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum."
 
Amed'de 10 yıl belediye başkanlığı yaptığını ve bu halkın hizmetkarı olmaktan gurur duyduğunu kaydeden BAydemir, "Bir yaşından 100 yaşına kadar tüm halkımız hakkınızı helal edin. Hizmet ve temsiliyette biz Sayın Fırat Anlı ve Sayın Gültan Kışanak'ı önce Allah'a, sonra size emanet ediyorum" dedi.
 
ÖCALAN'A BİN SELAM
 
Mücadelelerinin Şeyh Said'den bu yana İbrahimi bir mücadele olduğunu belirten Baydemir, "Mücadelemiz Nemrutlara karşıdır. Amed'e, İstanbul'a, Hakkari'ye cenazeler gelmiyor. Şükürler olsun annelerimiz gözyaşı dökmüyor. Haklı mücadele, bu duruş bizi barış iklimine getirdi. Demokrasiden asla taviz vermeden asla bu kardeş kavgasına müsaade etmeyecektir. Baharımızı kışa çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Onurlu barışa, kardeşçe yaşamaya sahip çıkacağız. Gençlere barışı, kardeşliği, eşitçe bir yaşamı miras bırakacağız. 31 Mart'ta, Urfa'da ikinci Newrozu kutlayacağız. Bu ülkede kardeş kavgasının, tıkanan legal demokratik siyasetin kapılarını açan ve bugün parmakların tetikten çekilmesini sağlayan herkese teşekkür ederiz. Sayın Öcalan'a da binlerce selam olsun. Barışın mimarlarına binlerce kez selamlar olsun ki artık annelerimiz ağlamıyor. Urfa öyle bir şehir ki o kapısını kime açarsa Ortadoğu'nun kapıları açılıyor. Yolumuz açıktır kardeşlerim" şeklinde konuştu.
 
Verilen Cuma Namazı arası ardından Newroz, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk'ün Kürtçe yaptığı konuşma ile devam etti. Türk, tüm halkların Newrozunu yürekten kutladığını dile getirdi. Türk, Kürt Ulusal Kongresi'nin yapılmasının önemine işaret ederek, "Ulusal Kongre'nin Kürdistan'ın her parçasında olması gerektiğini söylüyoruz. Dört parça Kürdistan'da Kürt halkı iyi bir direniş sergiliyor. Kürt siyasetinin Kürt halkının direnişine göre yürümesini istiyoruz. Bütün siyasetlerden bunu istiyoruz. Önümüzdeki yerel seçimler çok önemli. Bu seçim her şeyden önce Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlük referandumu olacak. Kürt halkının sesini, tüm renklerini tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz. Bütün Kürdistan kentlerinin rengini özgürlük ve barış rengi yapmak istiyoruz. Bugün aramıza gelen misafirlerimiz Kürdistan'ın tüm parçalarından Başur, Bakur, Rojava ve Rojhılat'tan geldi. Biz onlara Kadim Amed şehrine hoş geldiniz diyoruz. Kürt halkı önümüzdeki süreç için kendini hazırlamalı. Sayın Abdullah Öcalan 2013 yılında Amed'de Newroz'da bir Demokratik Kurtuluş Manifestosu'nu sundu. Birkaç saat sonra 2014'te Amed Newroz'unda çok tarihi sözler diyecek. Kürt halkı Önderliğinin zindanda olmasına izin vermeyecektir. Kürt halkı özgür olmazsa barış gelmeyecektir. Kürdistan'ın tüm ezilen halkların Newroz'unu kutluyorum. Herkese selamlarımı gönderiyorum. Önünüzde saygıyla eğiliyorum" dedi. 
 
BAYIK'IN NEWROZ MESAJI GÖRÜNTÜLÜ YAYINLANDI
 
Alanda yüzbinlerce kişi kutlamalar yaparken, sahneden bir sürpriz olduğu anons edilince bir anda yüzbinlerce kişi sessizliğe büründü. Ekranda KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın görüntüsü yer alınca, yüzbinlerce kişi bir anda PKK ve Öcalan lehine slogan attı. Cemil Bayık'ın konuşmasını sessiz bir şekilde dinleyen yüzbinlerce kişi, konuşmanın ardından yine sık sık "PKK Halktır Halk Burada", Bıji Serok Apo" şeklinde sloganlar attı.
 
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın Newroz mesajının ardından Kürtçe bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, "Merhaba Kürdistan" dedi.
 
Newroz'a gelen yerli ve yabancı konuklara teşekkür eden Kışanak, "Halkın Newroz'unu okuyoruz. Mazlum Doğan, Zekiye Alkan, Sema Yüce, Ronahi ve Berivan ve Zilan bütün Kürdistan şehitlerimizin önünde eğiliyorum. Rojava'dan Cizirê, Kobanê ve Efrin başta olmak üzere Rojhılat, Başur ve Avrupa'da olan herkese selamlarımızı gönderiyoruz. Newroz ateştir, özgürlüktür, barıştır. Hepinizin Newroz'u kutlu olsun. Bu Newroz'u Önder Apo'nun özgürlük Newroz'u yapalım. Ya Özgürlük Ya Özgürlük" dedi.
 
ANLI: ZAMAN KÜRT VE KÜRDİSTAN ZAMANIDIR
 
Daha sonra söz alan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Fırat Anlı da, halkın Newroz'unu kutlayarak. "Sevgili halkımız bir kez daha milyonlarla mesajınızı verdiniz. Zaman Kürt ve Kürdistan zamanıdır. Her geçen gün biz Kürtlerin kendi aralarındaki ittifak devam ediyor. Hepimiz bir olmuşuz. Bu tüm halklara kutlu olsun. Bütün Kürdistan şehitleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Amed halkı olarak 'Hakkımız Osman Baydemir'e helal olsun' diyoruz" dedi. Cezaevinde bulunan Kürt tutsaklara da selamlarını gönderdiğini kaydeden Anlı, "Amed dağlarına selamlarımızı gönderiyoruz. En güzel, en devrimci selamlarımızı İmralı Adasına Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan'a gönderiyoruz. Gelecek Newroz'da Sayın Öcalan'ın özgür olması için mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.
 
'ŞEHİTLERİMİZE BÖYLE LAYIK OLABİLİRİZ'
 
Newroz ateşinin tertip komitesi adına DTK Eşgenel Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk tarafından yakılması ardından Rojava'dan gelen  Cizirê Kantonu Özerk Yönetimi Başkanı Ekrem Hıso ile PYD Eşgenel Başkanı Asya Abdullah birer konuşma yaptı.
 
Rojava halkı adına Amed'in Newroz'unu kutladıklarını ve Rojava'nın sıcak devrimi ile herkesi selamladıklarını kaydeden Hıso, "Kürdistan şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Devrimimizin kıymetinin bilinmesi gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle biz özgür yönetimlerimizde ilan ettiğimiz kantonlarla bunu taçlandırdık. Mücadelemize, değerlerimize böyle sahip çıkabiliriz. Şehitlerimize böyle layık olabiliriz. Onun için devrimimizi korumakla yükümlüyüz" dedi.
 
Hıso, Rojava'da ilan edilen demokratik özerkliğin tüm Ortadoğu halkları için bir örnek olduğunu belirterek, bu yılın Rojava devrimi yılı ve Kürt Halk Önderi Öcalan'ın özgürlük yılı olması için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.
 
KÜRT HALKI HAZIR DEĞİL DİYEN, AMED'E BAKSIN!
 
Daha sonra konuşan PYD Eşgenel Başkanı Asya Abdullah da, Rojava özgür kantonları ve Rojava halkları adınaNewroz'u kutladıklarını söyledi.
 
Abdullah, Kürt Halk Önderi Öcalan, özgürlük mücadelesi tutsakları ve şehitlerin Newroz'unu kutladıklarını belirterek,  Rojava halkının bütün parçalardan aldığı güçle, Ortadoğu'daki sorunların çözümü için büyük bir iradeyle bütün saldırılara karşı durduğunu söyledi. Abdullah, Kürt halkının demokratik çözüm için hazır olmadığını düşünenlerin yüzünü Amed Newroz'u çevirmelerini ve burada verilen mücadeleyi görmelerini istedi.
 
BARIŞI HALKLAR YAPAR
 
HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise, "Ankara'nın İstanbul'un, Mersin'in Ordu'nun bütün Türkiye'nin selamını getirdim size" diyerek sözlerine başladı. 
 
HDP'ye dönük saldırılara dikkat çeken Kürkçü, "Sizin barış mesajınızı taşırken bizim yolumuzu kesmeye çalıştılar. Yürüyüşümüzü engellemeye çalıştılar. Ama biz yılmayacağız. Kimse bizim yolumuz kesemez. Kestirmeyiz. Bunlar eski kontra numaraları, bize sökmez. Türkiye'nin bütün halkları illeri barışa hazır. Oğullarının hayatından endişe etmekten yorulmuş. Barış mesajı sizlerle olsun sevgili kardeşlerim. Karadeniz'in mesajını Kazım Koyuncu'nun kardeşleri taşıyor. O mesajı hep birlikte selamlıyoruz. Mahir Çayan'ın, İbrahim Kaypakkaya'nın, Yusuf Aslan'ın, Hüseyin İnan'ın, Deniz Gezmiş'in ve daha nicelerini selamlıyoruz" dedi. 
 
Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasında yaşayan bütün halkların barış ve eşitlik mücadelesinde izlediği yolu takip edeceklerini belirten Kürkçü, "Barış bizim kendi eserimiz olacak. Barış ve kardeşlik halklara emanettir. Hükümetler barış yapamazlar. Halklar yapacaktır. Halklar yan yana olacaktır. Halklarımızın ortaklık ve kardeşliğini engellemeyeceklerdir. Kürdistan'ın emekçilerinin mesajını Türkiye'nin dört bir yanındaki emekçilere götürmek boynumuzun borcu olsun" dedi. 
 
BOLİVYALI PARLAMENTERLER KONUŞTU
 
Ernesto Che Guevera'nın yoldaşları olarak sahneye davet edilen Bolivya'dan İktidardaki Sosyalist İlerleme Partisi (MAS) grup başkanlarından Flora Aguilar, "Yaşasın Halkların Kardeşliği" sloganları eşliğinde milyonlar tarafından karşılandı. Aguilar, "Bütün Kürdistan halkını en yürekten duygularımla selamlıyorum. Bolivya'dan bütün Kürt halkına devrimci selamlarımızı getirdim. Ezilen halkların mücadelesini sizinle paylaşmak için buradayız. Bolivya 1492 yılından beri 500 yıldır direniyoruz ve mücadele ediyoruz. Biz Bolivya'da 36 farklı halk olarak birlikte yaşıyoruz. 1825'den beri bağımsızız ama hep emperyalistler bizi yönetti. Ama biz bunu değiştirdik. Ve 2006 yılında yeni çoğulcu anayasamızı yaptık. 2010 yılında beri Evo Morales'in başkanlığında özgürlüğümüzü yaratıyoruz. Anti emperyalizme, anti kapitalizme, sömürgeciliğe karşı hala mücadele yürütüyoruz. Çok yaşa Morales diyoruz. Ve biz bütün dünya halklarının kardeşliğini savunuyoruz. Bütün dünya halklarının birlikteliğini savunuyoruz. Kapitalizme emperyalizme karşı bütün dünya halklarını birleşmeye çağırıyoruz. Kapitalist sisteme karşı olan tüm siyasi tutsaklara özgürlük istiyoruz. Biz Sayın Öcalan'a özgürlük istiyoruz" dedi. 
 
NEWROZ'A KATILAN DAVETLİLER
 
Newroz kutlamasına, İzlanda'dan Valgerdur Andresdattı ile Ogmandur Janesson, Bolivya'dan Demotrio Gorcia, Roberta Rojos, Elzra Aguilar, İspanya Bask'tan Jon Trorrif Aldela, İndi Aldela, Danimarka Elçiliği'nden Stig Paris, ABD Elçiliği'nden Süheyla Taylan ve Yuri Kim, Belçika Elçiliği'nden JeroenVergeylan, İtalya Elçiliği'nden Ludovicco Serra, İngiltere Elçiliği'nden Nadia Hashmi, Fransa Elçiliği'nden Juliette Por, Fransa Elçiliği'nden Julien Lelon, Hollanda Elçiliği'nden Ertan Keskinsoy ve Doen Huisinga, İsviçre Elçiliği'nden Didier Chossot, Rojava'nın Cizîrê Kantonu Başbakanı Husê Alazam, PÇDK'den Hesen Cudi, Kurdistan Sosyalist Partisi Dr. Muhammed Keyhani Goran, KDP'den Kerim Sancar ve Kerim Şîngarî, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, YNK Heroxan Talabani, Mele Baxtiyar, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Urfa Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Osman Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Fırat Anlı, Gültan Kışanak, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Mehmet Öcalan ve Fatma Öcalan, Kobani Dış İlişkiler Bakanı İbrahim Îbrahimo Kurdo, HDP Eş Genel Başkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Milletvekilli Levent Tüzel, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, SYKP Genel Başkanı Tuncay Yılmaz, SDP Genel Başkan Yardımcısı Yeşim Ergün, yaşamını yitiren PKK öncü kadrolarının aileleri, birçok sivil toplum örgütleri temsilcileri, birçok ülkeden gelen belediye başkanları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.
 
ANF

HABERE YORUM KAT