1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Milliyetçi oylar uğruna barışı kaybetmeyi göze almış”
“Milliyetçi oylar uğruna barışı kaybetmeyi göze almış”

“Milliyetçi oylar uğruna barışı kaybetmeyi göze almış”

Kürt sorunuyla ilgili söylemleriyle çözüm sürecin tıkanmasına yol açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman ve Diyarbakır'daki bölge turunu ve söylemlerini değerlendiren siyasi parti ve STK temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, milliyetçileri oy

A+A-
Kürt sorunun çözümüne dair adımların atılması beklenirken, kullandığı söylemler ve tanımlamalarla 'Çözüm Süreci'nin tıkanmasına yol açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı söylemlerini çıktığı bölge turu kapsamında geldiği Batman ve Diyarbakır'da sürdürdü.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman ve Diyarbakır'daki söylemlerini değerlendiren siyasi parti ve STK temsilcileri, Erdoğan'ın çözüm sürecini zora soktuğunu ancak, terk etmeyeceğini, söylemlerinin seçim taktiği olduğunu ifade ediyorlar. Parti ve STK temsilcileri, daha önce birçok kez dile getirdiği, sürecinin seçimlere feda edilmemesi gerektiği değerlendirmesini bir kez daha yeniledi.
 
Kaya: Cumhurbaşkanı 90'lı yılların üslubuyla konuşuyor
 
 
Son dönemlerde Diyarbakır'da yapılan siyasi parti mitinglerinin tamamını izlemeye çalıştığını kaydeden Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya,
 
 
İlk defa Ak Parti'nin çok zayıf katılımlı bir mitingini izlediğini belirterek, “Yaklaşık 3 ile 5 bin arasında bir katılımcı vardı. Tek katılımcı profilinde geçmiş dönemlerde yaptığı mitinglerdeki dinlemek için destek vermek için veya umutlu cümleler duymak için gelen katılımcı profili değil de daha çok toplama bir katımım profiliydi. Bunu da 2 nedene bağlıyorum.
 
 
Birincisi AK Partiye oy veren ve gönül verenler bile mevcut aday profiline tepki göstermek için katılmadılar. Ama bence asıl önemlisi, Kürtlerin artık Recep Tayip Erdoğan'dan beklentilerinin olmadığı ve çözüm süreciyle ilgili ileri adımlar duyamayacakları hatta süreci sıkıntıya sokabilecek açıklamalar yapabileceği endişesiydi. Dünkü miting de onları yanıltmadı. Çünkü Recep Tayip Erdoğan 90'lı yılların siyasi parti lideri üslubuyla suçlayıcı nefret söylemi içeren benzetmeler yapması 7 Haziran seçimlerinin çözüm sürecini sona erdirebilecek bir tutum takınmasına neden oldu. Erdoğan, milliyetçileri oyları kaybetmemek uğruna Türkiye'nin yakaladığı barış iklimini kaybetmeyi göze almış gibi davranıyor.
 
 
Özkılıç: Seçim öncesinde daha sert sözler olabilir ama süreç bitmez sadece mola verilmiştir
 
 
Seçim arifesine girildiği için söylemlerin sertleştiğini anlatan Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, yapılan ve söylenen her şeyin bir yarış olan seçimlerde başarılı çıkma adına yapıldığını belirterek, “Her parti ve lider seçimde başarılı çıkma hesabını yapıyor.
 
 
Söylem ve eylemlerini de ona göre ayarlıyor. Ya mağdur oluyorlar ya da daha şiddetli konuşuyorlar. Halklara nasıl ulaşabilir ve nasıl gönüllerini alabilirim? diye konuşma yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanı kesinlikle Kürtleri yok saymadığını veya Kürtlere karşı bir barış sürecinin düşüncesinde bittiğini düşünmüyorum. Cumhurbaşkanının başlattığı süreçtir ve başarıya ulaşması Sayın Cumhurbaşkanı, hükümet, İmralı, Kandil, HDP ve siyasi aktörlerin halkın desteği lazımdır. Sürecin kalıcı barışa ulaşacağına inanıyorum.
 
 
Seçimler nedeniyle söylemlerin sertleşmesi normaldir, olmazsa iyi olurdu ancak böyle olması da normaldir. Sokaktaki 8 yaşındaki çocuğa da sorsanız o da böyle söyler. O yüzden bu söylemleri çok büyütmemek lazım. Cumhurbaşkanı her yerde bu söylemi var gider Edirne'de de bunu söyler Hakkâri'de de söyler. Dün de bu söylemi vardı yarın da olacak ama çözüm süreci rafa kaldırılmış anlamını taşımıyor. Sayın Cumhurbaşkanı sürecin sonuna kadar gidecek ve gideceğine inanıyorum çünkü bu süreci başlatın kendisidir, İmralı'dır, HDP'dir. Kimsenin bu masaya devireceğini zannetmiyorum. Seçim öncesinde daha sert sözler olabilir ama çözüm bitmez, sadece 8 Haziran'a kadar mola verilmiştir” dedi.
 
 
Özçelik: Söylemlerin taktik olduğu görüşleri var ancak…
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yalnızca Diyarbakır ve Batman'a gelişiyle ilgili değil, Türkiye'de şu an izlenen süreci olumlu görmediklerini dile getiren Partiya Azadîya Kurdistan (PAK) (Kürdistan Özgürlük Partisi) Genel Başkanı Mustafa Özçelik ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Tek Devlet, Millet, Tek Vatan, Tek Bayrak' söylemlerinin de Kürt ve Kürdistan sorununun çözümü yerine daha da çıkmaza soktuğunu düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı söylem ve üslubunuzda sözü edilen çözüm sürecine katkı olmadığı kanaatindeyim. Konuşmaların söylemlerin bir taktik olduğu görüşleri de var. 
 
 
Bir milletin bir ülkenin geleceği kaderi farklı siyasal partilerin kendi aralarındaki taktikleşmeleriyle tahrip edilmemelidir. Biz taktik ve geçici seçim söylemlerinin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Yapılması gereken şudur, bu ülkede Kürt ve Kürdistan sorunu vardır. Masaya yatırılır orta uzun vadeli çözümler geliştirilir, yani bir gün savaş bir gün barış kapımızda böyle bir travmayı topluma yaşatmaya kimsenin hakkı yok.
 
 
Gerçektende gerçekçi bir çözüm düşünüyorsak Kürdistan toplumunun en geniş kesimlerinden katılacağı bir süreç başlatılmalıdır. Şu anda çözüm süreci olarak sürdürülen sürecinde çözüm süreci olmadığı çok net ortaya çıkıyor. Biz PAK olarak savaşın, şiddetin, kanın susmasını destekliyoruz. Bir daha çatışma başlamasın diyoruz ama şu anda indirilen Kürt ve Kürdistan sorunun çözümü de değildir” dedi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT