1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. Milli Gazete'de Ergenekon sıkıntısı
Milli Gazete'de Ergenekon sıkıntısı

Milli Gazete'de Ergenekon sıkıntısı

Kaleme aldığı ulusalcı yazılarla dikkat çeken Milli Gazete yazarı Afet Ilgaz ve Hasan ünal'ın gazeteyi sıkıntıya soktuğu ve Milli Görüş tabanından tepki aldığı ifade edildi.

A+A-
İslami cemaatlerin Ergenekon'la imtihan olduğuna dikkat çeken Taraf Gazetesi yazarı Elif Çakır, Milli Gazete yazarları Hasan Ünal ve Afet Ilgaz'ın  ulusalcı söylemleri yüzünden Milli Gazete'yi sıkıntıya soktuğunu ileri sürdü.Ergenekon örgütünün deşifre olmasında bir numaralı etken olan Tuncay Güney'in İslamimedyadaki geçmişine dikkat çeken Çakır, şu anda Kanada'da Hahamlık yapan Güney'in,  İsmailağa cemaati ile olan ilişkisinin kendisini çok şaşırttığını söylüyor...İşte Elif Çakır'ın yazısı:İslami cemaatlerin Ergenekon’la imtihanı
Lawrence’den bu yana tartışılan bir husus, Tuncay Güney’le birlikte yeniden gündeme geldi. İslami topluluklara sızmalar eskiden beri kullanılan bir yöntemdir ve hiçbir cemaat de bu sızmalara karşı bir savunma mekanizması geliştirebilmiş değildir.
Çünkü gelene samimiyetle yaklaşılır. Hidayete ermesinin mutluluğu paylaşılır.
Hemen aralarına alırlar ve kaynaşırlar. Hele ihtida edenin geldiği yerde sözü geçen, itibar edilir biri olması durumunda, aynı itibar ortamı hemen oluşturulur.
Ne var bu İslami cemaatlerin içine sızmada, pek anlamış da değilim.
Kanaatim odur ki, hiçbir Müslüman, böyle bir işe tevessül etmez. Hristiyanların ya da Yahudilerin arasına karışıp, onlardanmış gibi görünerek yıllarını geçirmiş bir müslümana tarihte rastlamış değiliz.
Bu, Müslümanların saflığından kaynaklanıyor olsa gerek.
Tuncay Güney’in de, İslami cemaatlerin içindeki seyri bana bunları hatırlattı. Samanyolu televizyonundaki haberciliği (Erol Mütercimler de ilk kez Samanyolu TV’deki Tarih Yargılanıyor programıyla tanınmıştı), Fatih Çarşamba’da İsmailağa cemaati içindeki sıkı ilişkilerinin ardından, Kanada’da Yahudi olarak ortaya çıkması garip değil mi sizce de?
Öyle ki, Çarşamba’da cemaatin içinden bir kızla evli olduğunu ve Amerika’ya, oradan da Kanada’ya kaçtıktan sonra eşini burada bıraktığını öğrendim ve şaşırdım.
Hatta birkaç yıl içinde İslami içerikli ‘Kadınların Kaleminden Kadın Erkek Herkes İçin” sloganlı Mektup dergisinde de (karısı Rabia Güney’in bir hayli yazıları var ancak o daha çok kadın erkek ilişkileri ve evlilik üzerine yazılar kaleme almış) yazılar yazdığını haber aldım ve ilgili yazıları hemen buldum.
Kendisini tanıyanlar, Tuncay Güney’in namazını kıldığını, orucunu tutuğunu, iyi bir Müslüman gibi göründüğünü, ancak zaman zaman “biz de bir örgüt kuralım” dediği için çevresindekilerin mesafeli davrandığını söylüyorlar.
Milli Görüş hareketi içinde de bu tür sızmalar eskiden beri dile getirilmiştir. Son Ergenekon operasyonunda gündeme gelen, Milli Görüş içinde yer edinmeye çalışan ve Milli Çözüm dergisini çıkaran Ahmet Akgül de, -her ne kadar son dönemde dışlansa da- bu çevrede iş tutmaya çalışmıştır.
***
Bu arada Milli Gazete içindeki sıkıntıyı da dile getirmeden geçmeyelim. Bu farklı bir husus belki ama, Afet Ilgaz’ın Ergenekon davası sürecindeki tavrı tabandan büyük tepki görüyor ve gazeteyi de sıkıntıya sokmuş durumda. Zaten geçen yılki e-muhtırada ismi geçen Hasan Ünal’ın Zaman gazetesinde yazılarına son verilmesinden sonra Milli Gazete’de yazmaya başlaması belli bir tepki oluşturmuştu, Afet Ilgaz’ın –Erbakan’ı da içine kattığı- bu tavrı da Milli Görüş’ün kan kaybına sebep oluyor.