1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Milli Eğitim Şurası'nda skandal öneriler
Milli Eğitim Şurası'nda skandal öneriler

Milli Eğitim Şurası'nda skandal öneriler

Antalya'daki 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda disiplin yönetmeliğinde okuldan uzaklaştırma ve atma cezalarının yeniden getirilmesi kararı alındı.

A+A-
Öğrencilerin bilgileri artık Emniyet'e verilecek, okul girişlerine dedektör konulacak. Eğitim-Sen, kararları "kışladan daha ağır" olarak tanımladı.
 
19'uncu Milli Eğitim Şurası'nın dört ana başlığından biri olan 'Okul Güvenliği' komisyonunda toplamda 50'ye yakın karar alındı. Bu kararlar arasında tepki çekenler de oldu. En dikkat çekici kararlardan biri, okul güvenliği için girişlere metal dedektör (x-ray cihazı), turnike, tuvaletlere sensör gibi uygulamaların getirilmesi oldu.
 
Bir başka karara göre ise öğrencilerin bilgileri emniyet ve sağlık kuruluşlarınca alınabilecek ve bu kuruluşlarla paylaşılabilecek. Yine ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde risk haritaları oluşturulacak. Güvenli okullara mavi bayrak takılacak. Bahçe duvarları yükseltilecek.
 
Disiplin yönetmeliğinde cezalar daha da ağırlaştırılarak, okuldan uzaklaştırma ve atılma cezaları yeniden uygulanmaya başlayacak. Riskli öğrenciler açık liseye yönlendirilecek. Sendikal etkinlikler okul ve ders saatleri içinde yapılamayacak.
 
Bu kararları öğrencinin nefes alabileceği her deliğin kapatılması olarak değerlendiren Eğitim Sen şura üyesi Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Adnan Gümüş, “Kışladan daha ağır, hatta istihbarat teşkilatlarından daha ağır birtakım tedbir ve önlemler önerildi ve kabul edildi. Bunlar kişi hak ve hürriyetlerine aykırı" dedi.

HABERE YORUM KAT