1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Milletin yargısı milletin mekanında
Milletin yargısı milletin mekanında

Milletin yargısı milletin mekanında

Cumhurbaşkanı Erdoğan adli yıl açılışının Külliye’de yapılmasının yargı bağımsızlığına gölge düşürmeyeceğini, aksine güçlendireceğini belirtti. Erdoğan, törene katılmayan kurum temsilcilerini Yenikapı ruhuna uygun hareket etmeye çağırdı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ilk kez gerçekleştirilen adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Milletin evine, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ne hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı.

Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin her yeri gibi burası da tüm çalışma mekanları da altta yeni inşa edilen kütüphanesi de milletin malıdır, devletin malıdır. Bizler görev süremiz boyunca çalışmalarımızı burada yürütmekle mükellefiz. Bizden sonra gelecekler de aynı şekilde bu mekanları kullanmayı sürdürecekler” dedi. 

Erdoğan, “Yargıtay Başkanımız, ‘şayet adli yıl açılışı burada yapılmasaydı, alternatifinin bir otelin eksi ikinci kattaki salonu olduğunu’ ifade etmişti ki 600 kişilik bir salon. Şu anda bu salonumuzda bin 500 civarında bir katılım söz konusu. Böyle bir kongre ve kültür merkezinin, devletin kurumlarının emrinde olduğunu kendilerine ifade etmek suretiyle buraya davet ettik, bugün bu toplantıyı bu şekilde yapıyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

Erdoğan, “Millet adına görev yapan yargının, milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir” ifadesini kullandı.

Yenikapı hatırlatması

Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer davetlilere şükranlarını ileten Erdoğan, isim vermeden CHP ve Türkiye Barolar Birliği’ni kast ederek, “Diğer kurumlarımızın temsilcilerinden de gerilim ve itham taktiğini bir kenara bırakarak, 7 Ağustos’taki Yenikapı ruhuna uygun şekilde hareket etmelerini bekliyorum. Çünkü artık milletimizin birliğe, beraberliğe, dayanışmaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var” dedi. 

‘İftihar ediyorum’

Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında dostunu, düşmanını tanıdığını dile getiren Erdoğan, “O gece destan yazan milletimize ne söylesek, ne yapsak minnetimizi ifade edemeyiz. Bu millet büyük bir millet, gerçekten sorumluluğumuzu çok daha artıran bir millet ve ben milletimle iftihar ediyorum” sözleri salondakiler tarafından alkışlandı. Erdoğan şu ifadeleri kullandı: 

“Şahsım dahil kendini siyasi veya bürokratik hırsa kaptıranlara tavsiyem, böyle anlarda hemen açıp, 15 Temmuz şehitlerinin listesine bakmalarıdır. Şayet orada gördüğümüz isimlerin hikayeleri, orada gördüğümüz hayatlar, orada gördüğümüz fedakarlık bizi kendimize getiremiyorsa, hepimize de yazıklar olsun. 15 Temmuz gecesi en iyi sınavı veren kurumlarımızdan biri de adalet teşkilatımızdır. Darbe girişiminin tespitiyle birlikte hızla harekete geçen, ilk andan itibaren tüm çalışmaları hukuka uygun şekilde yürüten  ve anında açıklama yapmak suretiyle, ‘Yargı olarak, hukuk olarak gereği neyse yapılacaktır’ demek suretiyle ilk mesajlarını vermiş ve böylece yargı kapısının arkasına girip gizlenmemiştir. Milletimiz görevini o gece layıkıyla yerine getirdi artık sıra bizde” dedi.

“FETO denilen hain yapıyı kahr-u perişan eden nedir biliyor musunuz?” diye soran Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Söz sahibi, güç sahibi oldukları her yerde sergiledikleri adaletsizliklerdir, merhametsizliklerdir, bunu yaptılar. Sadece ve sadece kendi mensuplarının çıkarlarını gözeten, diğer herkesin hakkını, hukukunu yok sayan anlayışları sebebiyle FETO milletimizin gönlünde zaten mahkum olmuştu. Madem ki dünya adalet üzere dönmektedir, öyleyse hakimlerimize, savcılarımıza, avukatlarımıza düşen görev adaletin en mükemmel şekilde yerine gelmesi için çalışmaktır ve bu süreci hızlandıralım. Bir an önce hukuk içinde neticeye gidelim.”

Bahçeli ile samimi sohbet

Erdoğan, törene katılan Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile ile bir süre sohbet etti.   

‘Ala’da sıkıntı söz konusu değil’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi için Çin yolculuğuna çıkmadan önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

 TERÖR KORİDORUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ: Fırat Kalkanı’nın amacı ülkemizin güneyinin terörden uzak olmasıdır. 100’ü aşkın insanımızın bu roketler nedeniyle öldüğü sınır bölgesindeki şehirlerimizi bir kenara bırakamayız. Hiç kimse bizden bir terör koridorunun oluşmasına rıza göstermemizi beklemesin. Kesinlikle Suriye’nin kuzeyinde, bizim güneyimizde terör koridoruna müsade etmeyeceğiz. Menbicle ilgili şu anda bize Fırat’ın doğusuna geçtiler diyorlar. Biz de diyoruz ki, ‘Hayır geçmediler, Fırat’ın doğusuna geçtiklerinin ispatı bizim tespitimize bağlıdır. Şurada burada yaptıkları açıklamalarla PYD’nin Fırat’ın doğusuna geçtiğine inanmayız. 

 HADDİMİZE DEĞİL: Efkan Ala’nın istifasının nedeninin ne olduğuna yönelik soruya Erdoğan şu cevabı verdi: “Sayın Başbakan mesai arkadaşlarıyla, nitekim sonunda benimle de istişarede bulunmuştur. Ortaya sürmüş olduğu tezler haklı. Zaten İçişleri bakanımız sayın Ala da bu süreç içinde kendileri de istifasını vermiş ve değişim bu şekilde yapılmıştır. Ne Efkan Ala kardeşimizden bir sıkıntı söz konusudur ne de onun döneminde bir olumsuzluğu söylemek ne benim ne başbakanımızın haddimize değildir. Bunlar bizim dava arkadaşımızdır, yol arkadaşımızdır. Bu tür değişiklikler her kabinede olabilir.”

 ÇOK AYIP: Kılıçdaroğlu’nun adli yıl açılışına yönelik eleştirisiyle ilgili Erdoğan şunları söyledi: “Çok ayıp. 7 Ağustos’u yaşamış bir insanın bir genel başkanın bu toplantıyla ilgili ‘yüzkarası’ ifadesini yakıştırması gerçekten çok çirkin. Ben bunu yakıştıramıyorum. Bugün adli yılın açılışını yaşayanların yaklaşımıdır benim için aslolan. Bu beyefendinin ifadelerinin benim için kıymeti harbiyesi yok. Çok yazık. Beştepe’ye geldiler kendileriyle oturduk; birliği, beraberliği konuştuk. Herhalde yolumuza çok farklı yürüyeceğiz dedik.”

HABERE YORUM KAT