1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Militanlarla gizli servis elemanları kol kola
Militanlarla gizli servis elemanları kol kola

Militanlarla gizli servis elemanları kol kola

Emniyet, Kobani bahanesiyle çıkarılan olaylarda, gizli servis elemanlarının rol oynadığına dair somut delillere ulaştı.

A+A-
Ölenlerin sayısı 30'a çıktı. 10 ilde 400 kişi gözaltında. Sosyal medyada IŞİD'çi diye yaftalanan kişiler hedef gösterilirken emniyet, provokatörlerin sokaktaki olaylara el attığına dair delillere ulaştı
 
Suriye'nin Halep kentine bağlı Ayn El Arap'ta (Kobani) yaşananları bahane ederek sokaklara dökülen pkk üyeleri, şiddet eylemlerini dün de sürdürdü. 
 
Devlet kurumları, işyerleri, bankalar, halk otobüsleri ve sivil araçlar dün de hedef alındı. Ülke genelinde yaşanan olaylarda şimdiye kadar, Diyarbakır'da 10, Mardin'de 6, Siirt'te 5, Gaziantep'te 4, Muş, Batman, Van, Adana ve İstanbul'da da birer olmak üzere toplam 30 kişi hayatını kaybetti. 
 
Ölenlerin birçoğu PKK ve Hüda- Par arasındaki çatışmalarda yaşamını yitirdi. Otopsi raporlarına göre 4 kişi linç edilerek, 3 kişi yakılarak öldürüldü. Cesetlerden hiçbirinde polis ya da asker silahından çıkan kurşunlara rastlanmadı. Sadece Muş'ta 1 kişinin başına isabet eden gaz fişeği sonucu öldüğü kaydedildi. 
 
Hüda-Par Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz, önceki gün gece gerçekleşen gösterilerde 6 kayıp verdiklerini açıkladı.
 
İSTANBUL: Kobani provokasyonun ikinci gününde kent genelinde 66 gösterici gözaltına alındı. Olaylarda 3'ü polis memuru toplam 52 kişi yaralandı. İstanbul Üniversitesi'nde IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto eden öğrencilerle karşıt görüşlü bir grup arasında kavga çıktı. 2 öğrenci yaralandı, 28 öğrenci gözaltına alındı. Esenyurt'ta ise öncek akşam toplanan göstericiler, kendilerine tepki gösteren bir gruba taş ve sopalarla saldırdı. Yürüyüşe tepki gösteren grup arasında kalan Kabil Okyayatan (35) darp edildikten sonra, baygın ve çıplak bir şekilde parka bırakıldı. Hastaneye kaldırılan 5 çocuk babası Okyayatan'ın hayati tehlikesi sürüyor. 
 
SAKALLI AVINA ÇIKTILAR 
 
ADANA: Yüreğir ilçesinde korsan gösteri düzenleyen pkk sempatizanları, 69 yaşındaki Ahmet Albay'ı "Siz IŞİD'ci misiniz?" diyerek pompalı tüfekle öldürdü, 29 yaşındaki oğlu Veysi Albay'ı ise yaraladı.
 
MARDİN: Kızıltepe ilçesinde eşinin yakınlarına bayram ziyaretine gelen Suudi Arabistan uyruklu Fehad İbrahim Elduveric (45) ve Suriye uyruklu Abdullah Muhammed Latif (43) de eylemciler tarafından durduruldu. Sakallı olan kurbanlar, "IŞİD'cisiniz" denilerek öldürüldü. Dargeçit'te ise olaylarda hayatını kaybeden Bilal Gezer ve Sinan Toprak'ın toprağa verilmesinin ardından ilçede yeniden çatışma çıktı. Bazı göstericiler, jandarmaya el yapımı patlayıcı attı. Jandarmanın ateş açması sonucu Dargeçit Belediyesi Eş Başkanı Sinan Akan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi yaralandı. Midyat'a sevk edilen yaralılardan Abdulkerim Seyhan kurtarılamadı. 
 
GAZİANTEP: Kentin bir çok bölgesinde toplanan gruplar, polisi taş yağmuruna tuttu. Maskeli göstericiler, bazı gruplarla karşı karşıya geldi. Birçok noktada yaşanan çatışmalarda 4 kişi öldü, 3'ü polis 14 kişi yaralandı. Ölen bir kadının evinin balkonunda olayları izlerken vurulduğu öğrenildi. Bazı gruplar HDP binalarını ateşe verdi. Kentte önceki gün yolu trafiğe kapatan eylemciler, 8 aylık hamile eşini hastaneye yetiştirmek isteyen Mustafa Kalkanlar'ın aracına saldırdı. Şoka giren 8 aylık hamile eşi Gönül Kalkanlar, bebeğini düşürdü. 
 
BATMAN: 1 kişi öldü. 4 araç yakıldı, 40 işyeri zarar gördü. Kentte sokağa çıkma yasağı dün sona erdi. Hayat normale döndü. 
 
MUŞ: 1 kişi öldü. Varto'da 3 okul, PTT ve tarım binası yakıldı. Sokağa çıkma yasağı ise devam etti. (yirmidörthaber.com)

HABERE YORUM KAT