1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mikro krediye makro tazminat
Mikro krediye makro tazminat

Mikro krediye makro tazminat

Yoksul kadınlar teröre ve kazalara karşı sigortalandı

A+A-


Yoksul kadınları üretmesine sağlamak için Türkiye'de uygulanan Nobel ödüllü Mikro kredi projesinden yaralanan 62 bin kadın; terör ve kazalara karşı sigortalandı. Son bir yılda kaza, silahlı saldırı ve elektrik çarpması sonucu hayatlarını kaybeden ve 1 TL'ye sigortalanan 4 kadınının ailelerine 10'ar bin TL tazminat ödendi. Türkiye'ye yerleşen Alman, Lüblanlı ve Nahçıvanlı kadınlarda bu yıl mikro kredi alarak iş hayatına atıldı.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül'ün girişimleriyle mikro kredi uygulaması için Diyarbakır pilot il seçildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Nobel Barış ödüll Bangladeşli Muhammed Yunus'un 2003'de katılımıyla 6 yoksul kadına faizsiz 500 TL verilerek başlatılan Mikro Kredi Projesi binlerce kadına ulaştı.

Aşırı yoksul kadınlara gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan tanımak için Diyarbakır'da başlatılan proje 9 yıl içerisinde Hakkari'den İstanbul'a Konya'dan Rize'ye kadar 68 ilde açılan 92 şube ile 62 bin ev kadının girişimci olmasını sağladı.

Aldıkları küçük krediler ile kadınlar hayvancılık, dikiş-nakış, sebzecilik gibi işler kurarken kimisi üzerine ek para bırakarak atölye, kuaför salonu ve tuhafiye dükkânı açtı. Kadınlar çalıştıkça projeden aldıkları kredi miktarı 500 TL'den 7 bin TL'ye kadar yükseltildi.

ÖLENLERE TAZMİNAT

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın yürüttüğü Grameen Mikrofinans Programı kapsamında mikro kredi kullanan 62 bin kadının emeğini 2011'de, Büyükkaya Brokerlik aracılığıyla aylık 1 TL karşılığında "MikroSigorta" kapsamına alındı. Buna göre yoksul kadınlar olası; terör, deprem, trafik kazası, silahlı saldırı, kavga, yangın ve elektrik çarpması gibi olaylarda hayatlarını kaybettikleri veya sakat kalmaları halinde tazminat verilmesine başlandı.

Trabzon'da kaza geçiren 4 çocuk annesi Nuray Pişiren (52), Siirt'in Kurtalan İlçesi'nde trafik kazası geçiren Emine Turhan (43), Diyarbakır'ın Ergani İlçesinde elektrik akımına kapılan 3 çocuk annesi Cemile Polat (29) ve Gaziantep'in Şahinbey İlçesi'nde silahlı saldırıya sonucu hayatını kaybeden Güllü Öztürk (62) ailelerine 10'ar bin TL tazminat ödendi.

"ALMAN KADINLARDA KREDİ KULLANDI"

Doğu'dan Batıya 68 ilde projenin başarıyla uygulandığını söyleyen Mikro-Kredi Projesi Bölge Sorumlusu Mehmet Ay, kredi alan kadınların yaşam standartlarında yüzde 25 ile 75 arasında artış olduğunu söyledi.

Aşırı yoksul kadınların 1 TL karşılığında sigorta güvencesi altına alınmasının çok önemli olduğunu kaydeden Ay, "Bizden kredi alan ve yaşamını yitiren 4 kadının borçlarını silip geride bıraktıkları ailelerine 10'ar bin TL tazminat ödedik. Kadınlar sigorta uygulamasını çok önemsedi. Son zamanlarda yaptıkları evlilik sonucu Türkiye'ye yerleşen Alman, Lübnanlı, Nahçıvanlı kadınlara da proje kapsamında kredi vermeye başladık "dedi.