1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. MHD Diyarbakır Şubesi yeni yönetimini belirledi
MHD Diyarbakır Şubesi yeni yönetimini belirledi

MHD Diyarbakır Şubesi yeni yönetimini belirledi

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi eş başkanlığına gerçekleştirilen 1. Olağanüstü Kongre sonucunda Emrullah Engin Akyürekli ve Zeynep Işık seçildi.

A+A-

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi, yeni eşbaşkan ve yönetimini belirlemek üzere kongreye gitti.

 

Cegerxwin Kültür Merkezi'nde gerçekleştiren 1. Olağanüstü Kongre'ye çok sayıda dernek üyesi avukatın yanı sıra DBP ve HDP yöneticileri katıldı. Kongre salonuna ise "Özyönetim demokratik bir taleptir, çözüm yasaklarda değil müzakerededir" yazılı bir pankart ile katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin posteri asıldı.

 

Divan üyelerinin belirlenmesi ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan kongrede kürsüye çıkan MHD Eşgenel Başkanı Serhat Eren, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi anarak başladığı konuşmasında çözüm sürecinin hükümet tarafından bitirilmesiyle birlikte Kürt halkına karşı insani değerlerden yoksun, hukuk tanımayan, kuralsız ve amansız bir savaşın yürütüldüğünü söyledi.

 

16 Ağustos'tan beri 'sokağa çıkma yasakları' adı altında Kürdistan'da hukukun askıya alındığını, insanların can ve mal güvenliklerinin ortadan kaldırıldığını vurgulayan Eren, Türkiye'nin bu anlamda bir darbe sürecinden geçtiğinin altını çizdi. Eren, ilan edilen 'sokağa çıkma yasakları' ile birlikte yüzlerce insanın katledildiğini ve katledilen kadınların çıplak bedenlerinin teşhir edilerek zafer naraları atıldığı üzerinde durdu.

 

'Öcalan üzerindeki tecrit derhal kaldırılarak, acilen müzakere süreci başlamalı'

 

Eren, Kürdistan'ın birçok kentinde insanların kırımdan geçirildiğini ve bunlara karşı kendilerinin hukuk örgütleriyle birlikte mücadeleye ve her türlü çalışmaya hazır olduklarını ifade etti. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasının Kürt sorununun barışçıl çözümüne katkı sunacağını dile getiren Eren, konuşmasının devamında şunları söyledi:

 

“Kürt sorunu savaşla, güvenlik politikalarıyla çözülemeyeceği 40 yıldır ki yaşadıklarımızla sabittir. Bu nedenle silahların derhal susmasını, çözüm ve müzakere sürecinin başlaması gerekmektedir. Bu bağlamda Sayın Öcalan üzerindeki tecridin derhal kaldırılmasını istiyoruz”

 

Eren'in konuşması sonrası dernek yönetiminin mali ve idari raporları okundu. Gidilen seçimlerde ise dernek üyesi avukatların oy çoğunluğu ile yeni yönetim belirlendi.

 

Kullanılan oylar sonucu MHD Diyarbakır Şubesi'nin eş başkanlığına Emrullah Engin Akyürekli ve Zeynep Işık seçilirken, yönetimde yer alan diğer isimler ise Devrim Barış Baran, Armanç Arkaş, Gülşen Demir ve Yunus Muratakan oldu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler