1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. MGK'dan Diyarbakır annelerine destek
MGK'dan Diyarbakır annelerine destek

MGK'dan Diyarbakır annelerine destek

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı.

A+A-

5 saat süren toplantıdan sonra yapılan açıklamada, “Toplantıda, çözüm sürecinde gelinen aşama değerlendirilmiştir. Bu kapsamda pkk tarafından dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır” denildi..

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı'nın ardından yayınlanan bildiride, çözüm sürecinde gelinen aşamanın değerlendirildiği, bu kapsamda pkk tarafından dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulduğu ve annelerin çabalarının takdirle karşılandığı bildirildi.

MGK bildirisinde, toplantıda, halkın huzur ve güvenliğini tehdit eden eylemlerle bunlara karşı alınan ve alınması planlanan tedbirlerin ayrıntılı olarak görüşüldüğü belirtildi. Çözüm sürecinde gelinen aşamanın değerlendirildiği kaydedilen bildiride, “Bu kapsamda pkk tarafından dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Bildiride, devlet içindeki illegal yapılanmalara yönelik yürütülen adli ve idari işlemler hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu bildirilerek şu ifadelere yer verildi:

“Irak'ta baş gösteren ve ülkenin geniş bir kısmını etkileyen olumsuz gelişmeler, Türkmen soydaşlarımızın durumu da dahil olmak üzere tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Giderek mezhep temelli bir çatışma ortamına dönüşme eğilimi gösteren şiddet olaylarının bölgemize yansımaları müzakere edilmiştir. Ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin korunması için Irak halkına desteğimizin devam edeceği belirtilmiştir. Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve şoförlerimizin durumları gözden geçirilmiştir.”

Suriye'deki çatışma ortamının, ülkenin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik etkilerinin, Irak'taki gelişmelerle de bağlantılı olarak değerlendirildiği aktarılan bildiride, Türkiye-Afrika askeri ilişkilerinin görüşüldüğü, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'nun Afrika seyri hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu kaydedildi.

ANNELER ÇADIR EYLEMİNE BAŞLIYOR

Öte yandan; çocukları pkk tarafından kaçırıldığı için Diyarbakır'da oturma eylemi yapan aileler, Ankara'daki görüşmeleriyle ilgili Diyarbakır'a dönmeden önce basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında aileler adına açıklama yapan Erhan Eren, “Evlatlarımız gelmeden mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Onları dağlarda bırakıp, koltuklarımıza nasıl yaslanır, kafamızı yastığa koyabiliriz. Biliyoruz ki, evlatlarımızın yastıkları taştan, yürekleri kan ağlıyor. Şunu herkesin çok iyi bilmesini isteriz ki, eylem yapan ve sayıları 150'yi bulan anne sayısı gün geçtikçe katlanıp, büyüyor. Eğer anneler çocuklarına kavuşmazsa her ilde çadırlar kurarak, kitlesel gösteriler halini alan bir eylemselliğe dönüşecek. Maddi imkansızlıklardan dolayı herkesin Diyarbakır'a gelemediğini bilmenizi isteriz. Ancak örgütlü bir mücadeleyle her ilde annelerin özellikle Ramazan Bayramı'ndan sonra çadır eylemlerini başlatacaklarını buradan herkese ilan ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT