1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MGK bildirisi PYD'yi hedef aldı
MGK bildirisi PYD'yi hedef aldı

MGK bildirisi PYD'yi hedef aldı

KP hükümetinin savaş seçeneğini tartıştırdığı Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, hükümetin "IŞİD'ten daha tehlikeli" olarak gördüğü PYD'yi hedef alan bildiri yayınlandı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Erdoğan Başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan ve 4 saat süren toplantı sonrasında yayınlanan bildiride, Suriye'de yaşanan gelişmelerin ele alındığı belirtilirken, Suriye'deki gelişmeler bağlamında “Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan pkk saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir” denildi.

Açıklamanın bu kritik maddesinde "demokrafik yapıyı değiştirmeye yönelik eylemler" sözü ile PYD'nin varlığından duyulan rahatsızlık ve Girê Spî'nin özgürleştirilmesine duyulan tepki dile getirilmiş oldu.


Açıklamada seçimlerin de ele alındığı belirtilirken, "Milletimizin kardeşlik duygularını ve bir arada yaşama iradesini zayıflatarak ülke genelinde vatandaşlarımızın güvenliğini ve hayat hakkını ortadan kaldırmayı hedef alan terör örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir" değerlendirmesine yer verildi. Ayrıca Paralel Yapının da gündeme geldiği toplantı sonrası yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:


 “Ülkemizde ve yurtdışında meydana gelen hadiselerin tüm yönleriyle değerlendirilmesi suretiyle güncellenen Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin (MGSB) Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmesinin toplumun huzur ve barışına önemli katkılar sağlayacağı ifade edilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden, başta Paralel Devlet Yapılanması olmak üzere, tüm yasadışı oluşumlara karşı yürütülen mücadeleye kararlılıkla devam edileceği bir kez daha dile getirilmiştir”

PYD hedefte


MGK bildirisinde, Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin şunlar kaydedildi:


 “Güney komşularımızdan Suriye'de cereyan eden hadiseler etraflıca değerlendirilmiş, muhtemel tehditler ele alınmış, sınırlarımızda alınan ilave güvenlik tedbirleri üzerinde durulmuştur. Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan pkk saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir. Uluslararası kamuoyunun bölgede yaşanan insan hakları ihlallerine karşı sürdürdüğü duyarsız tutumuna dikkat çekilerek, ülkemize sığınan insanların mağduriyetinin giderilmesi için bugüne kadar yapılan insani çalışmaların kararlılıkla devam ettirileceği ifade edilmiştir. Irak'ın pkk ile mücadelesi kapsamında yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınmış, Irak sınırları içerisinde yaşayan soydaş ve akraba toplulukların durumları hassasiyetle değerlendirilmiştir”

HABERE YORUM KAT