1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mezarlıkların hali içler acısı
Mezarlıkların hali içler acısı

Mezarlıkların hali içler acısı

Diyarbakır'da Kurban Bayramı nedeniyle mezarlıklar ziyaretçi akınına uğradı. Binlerce vatandaşın ziyaret ettiği mezarlıklar içler acısı.

A+A-
Çöp yığını haline gelen mezarlıklarımız görenlerin içini acıtıyor.Büyükşehirlerde mezarlıklara verilen değer Diyarbakır'da görülemiyor.
 
Bayram nedeniyle vatandaşların akın akın gittiği mezarlıklar görenleri pes dedirtti. Mezarlıkların büyük bir bölümü çöp yığınlarıyla ve çöp atacak bir yerin olmaması ,Yasin okumasını bilmeyen sahte hocalar mezarlıkta cirit atıyor. İnsanların duygularıyla oynayan sahte hocalara kimse müdahale etmiyor. Mezarlık ziyaretleri sırasında dilenen özellikle Suriyeli olan çocuklar ise mezarlığı istila ettiler. Vatandaşın tepkisini umursamayan görevliler ise durumdan hayli memnun gibi. 
 
Şikayet eden ziyaretçiler herhangi bir kimseyi muhatap bulamadıklarını belirterek tepkilerini ortaya koydular. Mezarlık ziyareti sırasında görüşlerini aldığımız vatandaşlardan Suzan Karabey mezarlığın bu halde olduğunu görünce neye uğradığını şaşırdığını söyledi. İzmir'den misafir olarak Diyarbakır'a geldiğini belirten Karabey “Bayram tatilini geçirmek için memleketimiz olan Diyarbakır'a geldik. Bayram nedeniyle dini vecibe olan mezarlık ziyaretlerimizi de yerine getirmek için aile mezarlığımız olan Şehitlik Mezarlığına geldik ancak gelmez olaydık. Mezarlığı çöplük götürüyor. İlgisizlikten resmen çöp yığını haline gelmiş. Öte yandan sahte hocalarla karşılaştım. Yasin okumasını bilmeyen hocalar Yasin okumak için etrafımızda döndü. Ancak okudukları yasinin yanlış olduğunu görüp kendilerini ikaz ettim. Tepkiyle karşılaştım. Durumu yetkililere bildirdim ancak onlardan da yanıt alamadım” diye konuştu.
 
Belediyenin mezarlıklara ücretsiz bir şekilde yolcu taşımasının iyi  olduğunu bunun dışında mezarlıkların bakımsızlığından şikayet eden vatandaşlar belediyenin mezarlıklara daha fazla değer ve ilgi vermesini dile getirdiler. 
 

HABERE YORUM KAT