1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Mezarlık ve ibadetlere yapılan saldırılarının hesabını soracağız'
'Mezarlık ve ibadetlere yapılan saldırılarının hesabını soracağız'

'Mezarlık ve ibadetlere yapılan saldırılarının hesabını soracağız'

Bağlar Belediyesi tarafından yapılan Mevlana Halit Mahallesi Halk Evi’nin açılışında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Lice’de şehitlik mezarlığı ve ibadet yerlerine yönelik saldırılarının hesabını soracaklarını belirterek, “Dün Amed’te

A+A-

Bağlar Belediyesi, yapımı tamamlanan Mevlana Halit Mahallesi Halk Evi’ni kitlesel bir şekilde hizmete açtı. Mevlana Halit Mahallesi MTA Parkı’nın içinde bulunan halk evinin açılışına HDP Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, İmam Taşçıer, DBP ve HDP Bağlar İlçe yöneticiler, Bağlar Belediyesi Eş Başkan yardımcıları ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Açılış öncesi konuşan DBP Bağlar İlçesi Eş Başkanı Ramazan Dazlak, Bu süreçte halk olarak en çok ihtiyaç duydukları yerlerden birinin halk evleri olduğunu belirterek, “Bu dönemde böyle bir kurumu açtıkları için Bağlar Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
 
‘Mahalleler artık yerinde sorunlarını çözecekler’
 
Mahallelerde açılan halk evlerini sahiplenmek yurdunu sahiplenmek kadar önemli olduğunu ifade eden Bağlar Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Adnan Akgül ise, halkın sorunlarının yerinde çözülmesi için halk evini açtıklarını söyledi. Akgül, “Biz belediye olarak Mevlana Halid Mahallesi’nin sorunları ne olursa olsun hepsini bu halk evinde çözeceğiz. Bu halk evini açmamızın sebebi budur. Bir annemizin belediyede herhangi bir işi olduğunda belediyeye gelmesine gerek kalmadan halk evimiz üzerinden sorununu halledebilir” şeklinde konuştu.
 
‘Mezarlık ve ibadet yerlerine yapılan saldırılarının hesabını soracağız’
 
Siyasi iktidarın demokratik bir politika geliştirmeyeceğini dile getiren HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Türkiye halklarının özgürlüğü için özerklikte ısrar edeceklerini belirterek, “Bugün açılışını yapacağımız bu halk evi de bu yüzden çok önemlidir. Bu halkın kendini ifade edebilmesi için bu halk evi kurulmuştur. Eşit bir yurttaş olmak için bugün bu halk evi vardır. Fakat ne yazık ki halkın sorunlarını tartışacağı, sorunlarına çözüm getireceği bu halk evlerimiz bile devlet nezdinde bir kabulü yoktur” dedi. Ölülerinin AKP güçleri tarafından ikinci defa öldürülmek istendiğini sözlerine ekleyen Yiğitalp, “Daha dün Lice’de şehitliklerimiz bombalandı. Orada bulunan ibadet alanları paramparça edildi. Dün Amed’te kuranı kerimi eline alarak siyaset yapanlar bugün ibadet alanlarını bombalıyorlar. Halk olarak bunu asla affetmeyeceğiz ve hesabını da soracağız” dedi.
 
Konuşmaların ardından alkış ve zılgıtlarlarla Mevlana Halit Mahallesi Halk Evi açılışı yapıldı. Açılıştan sonra vekiller Mevlana Halit Mahallesi’nde bulunan esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler