1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Mezarlara dokunmadık'
'Mezarlara dokunmadık'

'Mezarlara dokunmadık'

Diyarbakır Valiliği, Dicle ilçesi kırsalında PKK’lıların mezarlarının bulunduğu, HDP’nin “Şex Said Mezarlığı” olarak adlandırdığı bölgede gerçekleştirilen operasyonların sonuçlarını açıkladı.

A+A-

 Açıklamaya göre operasyonda 4 PKK’lı öldürüldü. Mezarlık çevresindeki binaların operasyonda yıkıldığı ancak mezarlara dokunulmadığı kaydedildi. 


Diyarbakır Valiliği, 5-7 Kasım tarihleri arasında 22 mahallesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Dicle ilçedeki operasyonun sonuçlarını yazılı bir açıklamayla duyurdu. İlçenin kuzeyi, Kurşunlu, Kırkpınar ve Kayaş Mahalleleri ile Görüsedağı Tepe arasında kalan bölgede düzenlenen operasyonda, örgüt mensupları ile girilen sıcak temas neticesinde 4 PKK’lının etkisiz hale getirildiğini bildirildi. PKK’lılardan 2’sinin kimliklerinin belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, bunlardan birinin Dicle ilçesinde 27 Mayıs Mahallesi Üçyol mevkiinde ele geçirilen el yapımı patlayıcı üzerinde parmak izlerinin bulunduğunun ve örgütün bombacısı olduğunun tespit edildiği vurgulandı. Açıklamada operasyon sırasında bir de güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Açıklamada ele geçirilen malzemeler ise şöyle sıralandı:


“Operasyonel faaliyet neticesinde, BTÖ mensupları tarafından kullanılan mağarada etkisiz hale getirilen (4) BTÖ mensubu ile birlikte (1) adet Bixi Makineli Tüfek, (1) adet M-16 Piyade Tüfeği, (3) adet Kaleşnikof Piyade Tüfeği, (20) adet tüp (küçük-büyük, 10 tanesi EYP için hazırlanmış), (10) kilogram tütün, (15) kalem muhtelif yasam malzemesi, (20) kalem muhtelif mutfak malzemesi, (10) kalem yaklaşık (500) kg muhtelif gıda malzemesi, (2) adet boş kaleşnikof şarjörü, (1) adet palaska, (4) adet şarjör çantası, Yapılan arazi arama ve tarama faaliyetinde ise; pkk mezarlığının çevresinde (14) ayrı noktada (17) adet tüp (14 adet büyük ve 3 küçük), (1) adet ağaca tuzaklanmış aydınlatma mühimmatı, (1) adet C-3 ile güçlendirilmiş elektrikli fünye ve muhtelif patlayıcı maddeler ile tuzaklanmış EYP ve muhtelif yaşam malzemeleri, pkk mezarlığının girişinde bulunan yol üzerinde (3) adet EYP düzeneği ve (1) adet basma düzenekli EYP tespit edilmiş ve olay yerine sevk edilen Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından EYP düzeneklerinin tamamı herhangi bir can ve mal kaybına sebebiyet vermeden etkisiz hale getirilmiştir”


Açıklamada PKK’lıların mezarlarının bulunduğu bölgeye ilişkin de bilgiler verildi. Sadece mezarlık çevresindeki binaların yıkıldığı, mezarlıklara dokunulmadığı savunulan açıklamada “İcra edilen operasyon kapsamında, Dicle Kurşunlu bölgesinde bulunan ve BTÖ mensupları tarafından kullanılan sözde pkk mezarlığı bölgesinde yapılmış yasadışı yapılar (7) adet tek katlı yapı ve eklentileri, (3) adet konteyner, (mezarlara dokunulmamıştır) ilgili makamlar tarafından verilen yıkım ve el koyma kararlarına istinaden yıkılmıştır” denildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler