1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Mezarlar kırmızı çizgimizdir’
‘Mezarlar kırmızı çizgimizdir’

‘Mezarlar kırmızı çizgimizdir’

“Şehitlik”lere yönelik gerçekleşen saldırılara karşı direnen canlı kalkanlar, mezarlıkları sonuna kadar koruyacaklarını söylüyor.

A+A-

“Kürt annelerinin tek kırmızıçizgisi burada yatan çocuklarının mezarıdır” diyen canlı kalkanlardan Xeyrê Filiz, Türk annelerine seslenerek, ”Gelin birleşelim, çocuklarımızın ölmesine izin vermeyelim” çağrısında bulundu.
 
 MEYADER Diyarbakır Şubesi’nin Lice ilçesine bağlı Sisê (Yolçatı) Mahallesi’nde bulunan “Şehît Amed û Şehît Hêvîdar Şehitliği”nde başlatılan canlı kalkan eylemi 8. gününü geride bıraktı. “Şehitliği” koruyan canlı kalkanlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mezarlıklar için sarf ettiği “Yerle yeksan edeceğiz” sözlerine sert tepki gösterdi. Canlı kalkanlardan Xeyê Filiz adlı yurttaş, ”İslamiyet’te en kutsal değerlerden biri de şehitliklerdir. Biz de değerlerimize sahip çıkmak için buradayız” dedi.
 
‘Tek kırmızıçizgimiz çocuklarımızın mezarı’


“Nasıl ki herkesin kendine göre kırmızıçizgisi varsa, Kürt annelerinin de tek kırmızıçizgisi burada yatan çocuklarının mezarıdır” diyen Filiz, “şehitlik”lerin bombalanmasına “Kemiklerimizden ne istiyorlar?” sözleriyle isyan etti. Erdoğan’ın “Mezarlıklarda mühimmat var” sözlerine de sert tepki gösteren Filiz, Erdoğan’ın insanlık suçu işlediğini ve dünyanın da buna sessiz kaldığını vurguladı.
 
‘Erdoğan kemiklerimizden bile korkuyor


Devlet ve AKP yetkililerinin Kürtlerin özgürlüğünden korktuğunu belirten Filiz, şunları söyledi: “Erdoğan ve hükümetini bir korku sarmış; Kürt halkının direnişinden ve özgürlüklerini alacaklarından korkuyorlar. Kemiklerimizden bile korkuyorlar, bu korkularını da yakarak yıkarak gösteriyorlar. Bırakın mezarlıkları yıkmayı, öyle bir zulmü ne İslamiyet’te, ne de tarihte görmedik. Annelerin çocuklarının mezarında bir Fatiha okumasını bile çok görüyorlar. Ama biz anneler, bu zulümlere karşı sonuna kadar direneceğiz.” Türk annelerine de seslenen Filiz, ”Gelin Türk, Kürt anneleri olarak birleşelim çocuklarımızın ölmesine izin vermeyelim” çağrısında bulundu.
 
‘Sonuna kadar direneceğiz’


Canlı kalkan eylemine katılan Vahap Karataş adlı yurttaş ise, “şehitlik”lere sahip çıkmak için bölgeye geldiklerini ve kanının son damlasına kadar direneceklerini ifade ederek, ”Şehitliklerimiz günlerdir yakılıp yıkılıyor. Bu savaş Saray uğruna başlatılmış, bizde Saray uğruna yapılan savaşı yaptırmayacağız” dedi. Karataş, Cumhurbaşkanı’na seslenerek, “Gelin hep birlikte her yeri kameralar karşısında, basınla birlikte arayalım, camilerimizde Kuran ve ibadet için gerekli malzemelerden başka hiçbir şey bulamazsınız. Bu tür söylemlerle kendinizi haklı çıkartamazsınız. Savaş sürdükçe burada olacaklarını ve sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler