1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Mevsimlik tarım işçileri için 'öz yönetim' modeli
Mevsimlik tarım işçileri için 'öz yönetim' modeli

Mevsimlik tarım işçileri için 'öz yönetim' modeli

Her yıl geçimini sağlamak amacıyla yaşam alanlarını bırakıp Türkiye'nin dört bir yanına göç eden mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı zorluklara paralel olarak bu duruma duyarlı kurumların çözüm arayışları da sürüyor.

A+A-

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi ile Turgutlu Gündelik İşçi Dayanışma Derneği, mevsimlik tarım emekçilerinin barınma, sağlık, eğitim ve güvenlik gibi birçok alandaki sıkıntılarına çözüm olarak sunduğu projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında mevsimlik tarım emekçileri için konut alanlarından geçici eğitim alanlarına kadar birçok olanak sunulurken, tarımsal alanda bir "öz yönetim" modeli hedefleniyor.

En son Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde çoğunluğu kadın 15 tarım işçisinin yaşamını yitirdiği feci kaza ile gündeme gelen mevsimlik işçilerin sayısı yüzbinleri aşıyor. Özellikle üretim kaynakları ve alanları ellerinden alınan on binlerce Kürt aile, Türkiye'nin dört bir yanında mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak zorunda bırakılırken, kamyonet kasalarında daha ucuz maliyet için canları tehlikeye atılan işçiler, hiçbir sağlık ve sosyal güvencesi olmadan günde 40-50 TL yevmiye karşılığında uzun saatler çalışmak zorunda kalıyor. Üstelik İş Kanunu, İş Güvenliği Kanunu, İş Sağlığı Kanunu, Toplu İş Sözleşmesi gibi yasaların kapsamı dışında çalıştırılan mevsimlik tarım işçileri, en temel ihtiyaç olan barınma konusunda da çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. İşçilerin, yüzde 81'i çadırlarda yaşarken, yalnızca yüzde 9'u evde kalma imkanlarına sahip.

Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı zorluklara paralel olarak, bu duruma duyarlı kesimlerin çözüm arayışları da sürüyor. Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi ile Turgutlu Gündelik İşçi Dayanışma Derneği, mevsimlik tarım emekçilerinin barınma, sağlık, eğitim ve güvenlik gibi birçok alandaki sıkıntılarına çözüm olarak sunduğu projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında mevsimlik tarım emekçileri için konut alanlarından geçici eğitim alanlarına kadar birçok olanak sunulurken, tarımsal alanda bir "öz yönetim" modeli de hedefleniyor. Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Tuncay Karaçorlu, tarım işçilerinin yaşadığı zorlukları ve hayata geçen projeyi anlattı. 

Mevsimlik tarım emekçilerinin yaşama ve çalışma koşullarının özellikle son yıllarda akıl almaz bir duruma geldiğini belirten Karaçorlu, bu konuda merkezi idare ve kamuya önemli görevler düştüğü halde Türkiye'de var olan mevcut yasaların yetersiz olduğunu söyledi. 

En temel sorun barınma 

Mevsimlik tarım işçilerinin özellikle Kürdistan'dan batı illerine göç eden yurttaşlardan oluştuğuna dikkat çeken Karaçorlu, bu tarım emekçilerine devletin Kürdistan'da da yaşama ve barınma konusunda katkı sunmadığını hatta zorluklar çıkardığını vurguladı. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle tarım emekçisi yurttaşların mevsimlik olarak geleceklerini kurabilmek amacıyla çok zor koşullarda yaşama ve çalışma koşullarını göze alarak batı illerine göçe zorlandığını söyleyen Karaçorlu, mevsimlik tarım işçilerinin bir kısmının çalıştıkları bölgelerin hemen yakınında genellikle zemin koşulları iyi olmayan ve su birikintilerinin olduğu yerlerde konakladığını ifade etti. Büyük bir kısmının ise konaklamak amacıyla çalıştıkları yerin yakınlarında bulunan yerleşim merkezlerini tercih ettiğini söyleyen Karaçorlu, bu duruma dayıbaşı ve işverenlerin kar hırsı da eklenince kötü ulaşım koşulları nedeniyle birçok mevsimlik tarım emekçisinin yaşanan kazalarda yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. 

'Proje ile geçici yaşam alanlarının yaratılması hedefleniyor'

Gündelik tarım işçilerinin yaşamsal haklarının yok sayıldığını vurgulayan Tuncay Karaçorlu, "Her yurttaşın her ailenin yaşama barınma hakkı özellikle gündelikçi tarım işçilerimizin yaşamlarında ve çalışma alanlarında tamamen yok sayılıyor. Eğer göç ederek bir tarım alanında çalışma koşullarını seçmişse, onun ne bir yerleşme hakkı ne bir çalışma hakkı ne eğitim ne ulaşım hakkı hiç birisi olmuyor" dedi. Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi olarak, mevsimlik tarım emekçilerinin bu zorlu koşulları nedeniyle duyarlı örgütlenmelerle bir araya gelerek bir proje hazırladıklarını söyleyen Karaçorlu, projenin ilk örneğini Turgutlu'da hayata geçirdiklerini söyledi. İlgili belediye teknik ekipleri ve şehir plancıları ile birlikte kentin bir alanında gündelikçi tarım işçilerinin barınma koşullarının sağlanacağı bir bölge seçildiğini aktaran Karaçorlu, bu bölgede zemin etüdünden diğer şehirciliğe ilişkin incelemeler yapıldıktan sona bölgede alt yapısı olan geçici yaşam alanları yaratılması hedeflendiğini söyledi.

'Bir "öz yönetim" modeli'

Projenin konutları, geçici eğitim alanları ve kadınlara yönelik yapılanmalarıyla daha birçok alanda ihtiyaçları karşılayan bir örgütlenme tarzı olduğunu söyleyen Karaçorlu, burada bir öz yönetim modelinin de hedeflendiğinin altını çizdi. Özel mülkiyeti temel almayan, gündelikçi tarım işçilerinin bölgede her türlü ihtiyacını oradaki yerel yapıda bulunan örgütlenmelerden oluşan bir yapı denetiminde karşılandığı bir model olduğunu da belirten Karaçorlu, "Biz bu modelin bu dönemde ülkemizin çalışma ve barınma koşullarının ve bir arada yaşama koşullarının sağlanabileceği önemli bir model olarak görüyoruz. Bugün bu proje ülkemizin gelinen noktasında çok önemli bir zemindir. Ülkemizde artık bir yerel yönetim gündemi olmasını öneriyoruz" dedi. 

'İhale rantlarıyla ortaya çıkacak katliamları engelleyecek'

Karaçorlu, yerel yönetimlerin her 5 yılda bir kendi gündemine aldığı yerleşim alanlarındaki eğitim, sağlık, ulaşım ve diğer benzeri konular gibi mevsimlik tarım işçilerinin çalışma, yaşama ve ulaşım koşullarını da gündemine alması gerektiğini vurguladı. Son olarak önerilen projenin ve çözümlerin mevsimlik tarım emekçilerinin yaşadığı sorunları ortadan kaldıracağını belirten Karaçorlu şunları kaydetti : "Bu çözümlerin ihale rantlarıyla ortaya çıkan katliamları ve bunun gibi daha birçok farklı boyutlarda mevsimlik, gündelikçi tarım işçilerimizin yaşamını karartan felaketleri ortadan kaldıracağına inanıyoruz." 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler