1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mevsimlik köleliğin ücreti!
Mevsimlik köleliğin ücreti!

Mevsimlik köleliğin ücreti!

TÜİK tarafından açıklanan verilerde mevsimlik tarım işçilerin ücreti 2015 yılında kısmi bir artış yaşanırken, sömürünü en çok yoğunlaştığı iller ise Hatay, Antep ve Mersin oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2015 yılına dair "Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı" verilerini açıkladı. Verilere göre, mevsimlik tarım işçilerinin ücretlerinden kısmi artış yaşandı. Tarımsal işletmelerde, mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri 2014 yılına göre yüzde 8,9 artarak 52 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 19,3 artarak bin 532 TL oldu.
 
Kadın işçilerin ücreti daha düşük
 
Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 13,3 artış göstererek 46 TL olurken, erkek işçi ücretleri yüzde 9,6 artış göstererek 59 TL oldu. Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için yüzde 19,2 oranında artarak bin 332 TL ve erkek işçiler için ise yüzde 19,8 artarak bin 563 TL olarak gerçekleşti. Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında ise, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 43 TL, erkek işçilere 50 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 48 TL ve erkek işçilere ise 55 TL olarak gerçekleştiği görüldü.
 
Kadınlar için en az sömürü Ordu, en fazla Hatay
 
Verilerde, mevsimlik kadın işçilerde en yüksek günlük ücret Ordu ilinde gerçekleşti. Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 63 TL ile Ordu, erkek işçiler için ise 83 TL ile Konya ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 31 TL, erkek işçiler için 40 TL ile Hatay ilinde oldu.
 
Aylık ücretler
 
Sürekli erkek işçilerde en düşük aylık ücret Gaziantep ilinde gerçekleşti. Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere bin 500 TL ile Denizli'nin ve erkek işçilere 2 bin 3 TL ile Ankara'nın en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için bin 017 TL ile Mersin, erkek işçiler için ise bin 175 TL ile Gaziantep ilinde gerçekleşti.

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT