26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,627
  %-0.10
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68

Mevsimlik işçilere saldırıya kınama

Mevsimlik işçilere saldırıya kınama

26 Haziran 2013 Çarşamba 10:59

Diyarbakır Mezopotamya Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği, Çorum'da mevsimlik tarım işçilerine yönelik saldırıyı kınadı.

Diyarbakır Mezopotamya Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği, önceki gün Çorum'da mevsimlik tarım işçilerine yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çorum'un Alaca ilçesinde gerçekleşen silahlı saldırı sonucunda Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçisi Halef Hülo yaşamını yitirmiş, aynı işçi ailesinden Sadık ve Mahmut Hülo silahla yaralandığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yıllardır Kürt işçilerinin çalışmaya gittikleri bölgelerde toplumsal hayattan dışlanmaları; insan onurunu zedeleyen ayırımcı muamelelere maruz kalmaları; insanlık dışı koşullarda barınmaya ve çalışmaya zorlanmalarına ses çıkarmayan devlet, mevsimlik tarım işçilerinin maruz kaldığı ırkçı saldırıların da birinci dereceden sorumlusudur. Birçok durumda mevsimlik tarım işçilerine yönelik ırkçı saldırılar mahalli emniyet güçlerinin dolaylı ya da dolaysız katkılarıyla gerçekleştirilmektedir. Emniyet güçleri, ırkçı saldırıların doğrudan örgütleyicisi olmadıkları durumlarda da saldırganlara müdahale etmemeyi seçmekte, Kürt mevsimlik tarım işçilerini korumak yerine, ırkçı saldırganları korumayı tercih etmektedir.”

'Özel bir yasa çıkarılmalı'

“Çorum Alaca'daki ırkçı cinayet, giderek büyüyen bu tehlike karşısında herkes için uyarıcı olmalıdır” denilen açıklamada, şunlar belirtildi:

“Diyarbakır Mezopotamya Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği olarak, devleti, ırkçı saldırıları körükleyen bugüne kadar ki tutumunu değiştirmeye, mevsimlik tarım işçilerinin çalıştığı bölgelerde toplumsal barışı sağlamayı esas alan bir güvenlik politikası izlemeye çağırıyoruz. Bir kez daha vurguluyoruz ki; Mevsimlik tarım işçilerini insanlık dışı koşullarda barınmaya, yaşamaya ve çalışmaya zorlayan bugünkü koşulların acilen ortadan kaldırılması, mevsimlik tarım işçiliğinin sorunlarını gidermeyi amaçlayan özel bir yasanın çıkarılması acil ve zorunludur.”

'Ağır cezalar uygulanmalı'

Mevsimlik tarım işçilerini “potansiyel suçlu” olarak gören tüm idari uygulamalara son verilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şunların yapılması istendi:

“İşçilerin ve ailelerinin 'fişlenmesi', yerleşim alanlarının sıkı gözetim altında tutulması uygulamaları kaldırılmalıdır. Mevsimlik tarım işçilerinin çalıştıkları yerlerde sosyal hayatla kaynaşmalarını sağlayacak özel programlar uygulanmalı; başta sağlık ve eğitim kurumları olmak üzere kamu kurumlarında, mevsimlik tarım işçilerine Kürtçe hizmet sunulmalı; yerli halk, Kürt tarım emekçilerinin ulusal-kültürel kimlikleri hakkında bilgilendirilmelidir. Kürt işçilere yönelik kışkırtma ve saldırılar önlenmeli, bu tip saldırıları örgütleyen unsurlara ilişkin etkin tedbirler alınmalı, bu tip ırkçı saldırılar 'nefret suçu' kapsamına alınmalı ve gerçekleştirenlere yönelik ağır cezalar uygulanmalıdır.”

Okunma Sayısı : 8490
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com