1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mevlüde öğretmen kör oldu
Mevlüde öğretmen kör oldu

Mevlüde öğretmen kör oldu

Yenişehir'de 7. katta bulunan evinde Sur'dan atılan kurşunun başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve sağ gözünü kaybeden Mevlüde Ketani'nin GATA'daki fizik tedavi sonucu felç olmaktan kurtulan Ketani ayağa kalkmaya başladı.

A+A-

Diyarbakır Sur'da 6 Ocak'ta yaşanan çatışmalar sırasında atılan uzun namlulu silaha ait bir mermi Yenişehir ilçesi Kupik-10 Apartmanı'nın 7. katında yaşayan Ketani ailesinin evine isabet etti.
 
Başından yaralanan ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi altına alınan 23 yıllık öğretmen Mevlüde Ketani (50) yaşam savaşını kazandı. Ancak çıkarılmayan mermiden dolayı sağ gözünü kaybetti.
 
Ketani'nin diğer gözünü de kaybetme ve felç kalma riski bulunması nedeniyle doktorlar GATA'ya gitmesi gerektiğini söyledi. Mevlüde Ketani'nin öğretmen olan eşi Murat Ketani, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüşüp destek istedi. Bakanlığın girişimleriyle GATA yetkilileri öğretmenin tedavisini üstlendi. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçak 24 Ocak'ta Mevlüde Ketani'yi GATA'ya taşıdı.
 
 
Ayağa kalkmaya başladı
 
Ankara'da tedavisi süren Mevlüde Öğretmen'den hem iyi hem de üzüntülü haber var. Fizik tedavi rehabilitasyon sonrası konuşmaya başlayan 2 çocuk annesi Ketani, felç kalma riski bulunan vücudunun sol tarafını kullanmaya başladı. Kısa süreli ayağa kalkabilen Ketani, ileriki günler için yürüyebileceğinin işaretini verdi.
 
Sol gözü de görmüyor
 
Ancak kafasına isabet eden kurşun nedeniyle sağ gözünü daha önce kaybeden Mevlüde Ketani'nin sol gözünün de işlev görmediği belirtildi. Murat Ketani, "Doktorlar mucize olmazsa 2 gözünün de görmediğini söylediler. Eşimin görmeyecek olması bizi çok üzüyor. Her gün bana ‘bir an önce iyileşip öğrencilerime ders vermek istiyorum' diyor. Ona başından geçen olayı ve gözlerinin görmeyeceğini söylemedim. Eşimin tekrar görebilmesi için yurt içi ve yurt dışındaki ileri tıp tedavi tekniklerini araştırıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve göz doktorlarından bu konuda yardım bekliyoruz" dedi.
 
Mevlüde Ketani başına ne geldiğini henüz bilmiyor. Eşi olaydan sonra "Tansiyonun düştü başını yere çarptın" demiş. Doktorlar hastanın ikinci bir travma yaşamaması için olayın bir süre gizli tutulmasını tavsiye etti.

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler