1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Mesut Özil Diyarbakırlı ve Kürt"
"Mesut Özil Diyarbakırlı ve Kürt"

"Mesut Özil Diyarbakırlı ve Kürt"

Almanya'nın Werder Bremen takımında oynayan futbolcu Mesut Özil için bir süredir "Türk mü, Kürt mü?" tartışması yapılıyor.

A+A-
Her ne kadar özünde ilginç bir tartışma olsa da, bazı Alman yayın organlarında, Özil'in Kürt kimliğini vurguladığı için Almanya'daki Türklerin tepkisini çektiği ifade ediliyor.

Bu tartışma, son olarak Dünya Kupası turnuvasında Almanya'nın Milli Takımı'nda görev alan futbolcu Mesut Özil'in, Kürdistan Futbol Birliği Başkanı Sefin Kanebi tarafından Kürdistan Bölgesi'ne davet edilince yeniden gündem oldu.

Rûdaw gazetesinde yer alan Kürdistan Futbol Birliği Başkanı Sefin Kanebi'nin açıklamasında, Mesut Özil'in Diyarbakırlı bir Kürt olduğu hatırlatılarak; kendisine bir davetiye gönderildiği ve Kürdistan Bölgesi'ne davet edildiği duyuruldu.

Özil'den yanıt beklediklerini söyleyen Sefin Kanebi ayrıca, davet fikrinin de futbolcunun Alman ZDF televizyonundaki konuşmasından ötürü geliştiğini açıkladı. Katıldığı televizyon programında Özil'in, kendisine yönelik "Bir Türk olarak attığınız golden dolayı sevinçli misiniz?" şeklindeki soruya, "Hayır ben aslen Türk değilim, Kürdüm ve Kürtlüğümle de gurur duyuyorum” diyerek yanıt verdiği belirtiliyor.

Kürdistan Futbol Birliği Başkanı Sefin Kanebi de, Özil'in bu sözleri üzerine davet fikrinin geliştiğini sözlerine ekledi.

TÜRK MEDYASI DÖVER DE SEVER DE!

Mesut Özil söz konusu olduğunda Türk medyasının tutumu da ilginç oluyor. Özil başarılara imza attığında "Türklerin gururu" şeklinde yansıtılan futbolcu, Alman Milli Takımı'nı tercih dönemde ise, "Bizi değil, Almanları tercih etti" olarak 'üstü kapalı' biçimde eleştirilmişti. Hatta Özil'e yönelik ırkçı sözlü saldırılar da o dönemde yoğunlaşmış ve futbolcunun "Türk kanı taşımadığı, Hıristiyan kalesine sığındığı" türünden ifadeler bile dillendirilmişti.

Öte yandan 2009 yılında Hürriyet gazetesinde yer alan, "Mesut Özil: Türküm ve öyle kalacağım" başlıklı bir haberde de Özil'in, “Ben Türküm ve öyle kalacağım. Ama Almanya milli takımında kendimi iyi hissediyorum” dediği öne sürülmüştü.

Mesut Özil'in Kürdistan Futbol Birliği Başkanı Sefin Kanebi'nin davetine vereceği yanıt ise, tartışmanın yönünü daha net belirleyeceğe benziyor.

Ancak Özil'in kimliği ile bir Alman formunda yazılan 'gol attığında Mesut Türk, atmadığında Kürt' ifadeleri ise tartışmanın hangi boyutlara vardığı için çarpıcı bir örnek olsa gerek. /ANF

HABERE YORUM KAT

3 Yorum