1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Meslektaşları Metin Göktepe’yi andı
Meslektaşları Metin Göktepe’yi andı

Meslektaşları Metin Göktepe’yi andı

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe katledilişinin 20. Yılında Diyarbakır’da da meslektaşları tarafından anıldı.

A+A-

Bölgedeki çatışmalı ortam ve katliamlara da dikkat çeken gazeteciler, gözaltına alınan, tutuklanan meslektaşlarını da hatırlatarak, dayanışma ve bir arada olma çağrısında bulundu.


Metin Göktepe, Evrensel Gazetesi Diyarbakır Temsilciliği, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) tarafından Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi toplantı salonunda yapılan basın toplantısıyla anıldı.

 

Toplantıya, Türkiye Gazeteciler Cemiyet (TGC) Temsilcisi Faruk Balıkçı, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Sadrettin Kaya, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği’nden Serkan Delidere ve çok sayıda gazeteci katıldı.
 
‘Metin’den önce ve sonra da gazeteci arkadaşlarımızı katlettiler’


Toplantı da ilk olarak konuşan Evrensel Gazetesi Diyarbakır Temsilcisi Cumhur Daş, “Metin Göktepe, 20 yıl önce bugün polis tarafından dövülerek katledildi.

 

Metin’den önce ve sonra da bu topraklarda gazeteci arkadaşlarımızı katlettiler. Ancak Metin Göktepe ve onun gibi halka gerçekleri ulaştırma mücadelesi içinde olan Ape Musa’dan Hafız Akdemir’e ve Ferhat Tepe’den Yahya Orhan’a kadar özgür basından birçok gazeteci arkadaşımızı katleden JİTEM’ciler ve kontra güçler AKP iktidarı döneminde ya salıverildiler ya da son Temizöz davasında olduğu gibi aklandılar” dedi.

 

Basın üzerindeki baskıların 90’lı yılları aratmadığına vurgu yapan Daş, özellikle bölgede gerçekleşen baskı örneklerini dile getirdi. Yakın zamanda JİNHA muhabiri Beritan Canözer heyecanı nedeniyle tutuklandığını hatırlatan Daş, Kürdsat News kameramanı Baran Ok’un darp edilerek gözaltına alındığını, DİHA muhabiri Nedim Oruç’un da Silopi’de gözaltında kaybedilmek istendiğini belirtti. 
 
‘Baskılara rağmen kundakta vurulan Miray bebeği yazmaya devam ediyoruz’


Bir yandan da AKP iktidarını eleştirdiği için her türlü saldırıya uğrayan medya organlarının olduğunu belirten Daş şunları söyledi: “Bir savaş hali yaşıyoruz. Gazeteciler olarak bu döneme tanıklık ediyoruz. Kundakta vurulan Miray bebeği, sokakta yatan Taybet anayı, evlatlarının cenazelerini almak için açlık grevine yatan aileleri görüyoruz, yazıyoruz”.

 

Metin’in hayatının her döneminde hep halkının davasına sahip çıktığını, hep onun sesi olmaya çalıştığını belirten Daş, “Bugün Metin’lerin, Apê Musa’ların mirasına sahip çıkmak; her türlü tehdide, baskıya, tutuklamaya, sansüre karşı halklarımıza gerçeği ulaştırma mücadelesinin militan gazetecileri olmaktan geçiyor. Bizler dün olduğu gibi bugünde bu mirasın devamcıları olmaya devam edeceğiz. Bu süreçte dayanışma içerisinde olmanın ve dahası örgütlü hareket etmenin son derece önemli olduğunu vurguluyoruz” diye konuştu.
 
‘Bugün de meslektaşlarımız kaybedilmek isteniyor’
 
TGS Genel Mali Sekreteri Sedat Yılmaz da, Metin’in “mutlaka ben izlemeliyim” diyerek gerçekleri sunmak ve halkın haber alma hakkı için sürdürdüğü çabası sonucu katledildiğini söyledi. Metin’in öldürüldüğü dönem de olduğu gibi bölgede yeniden bir savaş halinin yaşandığını ifade eden Yılmaz, “Bir yer de savaş başlamışsa gerçeklik orada öldürülür. Egemenler, gerçeğin üzerini örtmek için medyayı baskı altına almaya çalışır ya da kendi güdümüne almaya çalışır.

 

Metin’in katledildiği koşullarda tıpkı bugünün koşulları gibiydi. Metin gerçekten taviz vermeden halkın haber alma hakkını savunduğu için öldürüldü. Bugün de meslektaşlarımız aynı şekilde kaybedilmek isteniyor ve sesleri kısılmak isteniyor” dedi. 


Örgütlü ve dayanışma içerisinde olmanın önemine değinen Yılmaz, DİHA Muhabiri Nedim Oruç’un da Metin Göktepe gibi katledilmek istendiğini ancak ortaya konulan dayanışma ve sahiplenmenin bunun önüne geçtiğini söyledi.

 

Hangi basın kurumunda çalışırsa çalışsın gazetecilerin iç içe olması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Metin’in bize bırakmış olduğu miras ve gerçeklikten taviz vermemeyi, hangi koşullar olursa olsun dik durmayı, onurlu durmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.
 
‘Heyecanlı gazeteciliğimiz devam edecek’
 
Özgür Gazeteciler Cemiyet Eş Başkanı Hakkı Boltan da, Metin Göktepe’nin batıda özgür basının güçlü bir kalemi olduğunu, gerçeği yılmadan korkamadan yazdığı için öldürüldüğünü söyledi. Basının özgür olmasının, bir arada ve dayanışma içerisinde olmasından geçtiğini belirten Boltan, “Devletin gazeteciliğin içini boşaltmak adına yaptığı saldırılara karşı sessiz kalmamalıyız.

 

Heyecanlı gazeteciliğimizi sürdürerek gerçeklerden taviz vermemeliyiz. Türkiye’de bugün tüm imkanlar rüşvet ve paralı basın oluşturmaya yöneliktir. Gazetecilik gerçekler için vardır ve gerçekler için mücadele etmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler