1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Mesleğiniz genlerinizde gizli!
Mesleğiniz genlerinizde gizli!

Mesleğiniz genlerinizde gizli!

Genetik biliminin hızla ilerlemesine paralel günümüzde bireysel tıp ve kişiye özel beslenme programlarının uygulandığını belirten uzmanlar, yakın gelecekte kişilerin genlerine göre uygun mesleklerin de belirlenebileceğini vurguladı.

A+A-

Genetik Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan, genetik biliminin hızla ilerlemesi ve bu ilerlemeye paralel elde edilen bilgilerin sağlık ve spor alanlarında kişiye özel çözümler geliştirilmesinde katkı sağladığını kaydetti.

Artık bilim insanlarının depresyon ve kaygı merkezi bozukluklarına yatkınlıkları belirleyebildiğini belirten Doç. Dr. Ulucan, bu bireylere kendilerine uygun yaşam biçimi veya meslek bile önerilebildiğine dikkat çekti.


‘Çok önemli bilgilere sahibiz’


Ulucan, “Artık hücrelerimizin ve dolayısı ile organizmanın işleyişi, metabolizması, davranış kalıplarının belirlenmesinde çok önemli bilgilere sahibiz. Bu ilerlemelerin yardımı ile artık “bireysel tıp” adı altında kişiye özel tedaviyi psikiyatri dahil tıbbın her dalında uygulayabiliyoruz.

 

Aynı şekilde “bireysel beslenme” programları ile bireylerin genetik yapılarına göre daha etkili beslenme programları uygulanabiliyor. Benzer uygulamalar egzersiz seçimlerinde de karşımıza çıkıyor. Dopingsiz sporun başlangıcı genetik yapımıza göre spor Bu bilgilere son yıllarda, özellikle davranış kalıplarımızı belirleyen genetik faktörler de eklendi” dedi.


“Meslek bile önerilebiliyor”


“Artık bilim insanları depresyon, kaygı merkezi bozukluklarına yatkınlıkları belirleyebiliyor, bu bireylere kendilerine uygun yaşam biçimi veya meslek bile önerilebiliyor” diyen Genetik Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan sözlerini şöyle tamamladı;
“Bu genetik faktörlere göre insanların yaratıcılıkları, karar verme ve yetki kullanma gibi özellikleri belirlenebiliyor, bunlara uygun meslekler tavsiye edilebiliyor.
Tabi ki bunlar şu anda sadece tavsiye niteliğinde, herkes istediği işi yapmakta özgürdür. Ancak bu bilgiler, ne tip bir mesleğe yatkın olduğumuzu bizlere tavsiye ediyor.

 

Önümüzdeki belki 20- 30 yıllık süreçte herkesin bir “Gen- kart”ı mutlaka olacak ve beslenmeden tedaviye kadar birçok bilgilerimiz bu kartların içinde bulunacak.”

HABERE YORUM KAT