1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mesleğin denetim yetkili kaldırılınca!
Mesleğin denetim yetkili kaldırılınca!

Mesleğin denetim yetkili kaldırılınca!

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Pirinççioğlu: "Bu kanunla yapılmak istenen, birçok rant ve talan projesinin hayata geçmesini önleyen ve buna muhalefet eden TMMOB'nin kamusal alandan tasfiye edilmesidir"

A+A-

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Necati Pirinççioğlu," Bu kanunla yapılmak istenen, birçok rant ve talan projesinin hayata geçmesini önleyen ve buna muhalefet eden TMMOB'nin kamusal alandan tasfiye edilmesidir" dedi.

TMMOB'ye bağlı Diyarbakır'daki Odalar adına, Şehitlik Semti'nde denetimsizlikten dolayı yapımı tamamlanmadan yıkılan spor kompleksi önünde basın açıklaması yapan Pirinççioğlu, yapı denetimin teknik müşavirlik firmalarının insafına terk edilmemesi gerektiğini savundu.

DENETİM YETKİSİ KALDIRILINCA

Pirinççioğlu, İmar Kanunu'nda yapılan değişiklikle TMMOB'ye bağlı birimlerin mesleki denetim yetkisinin elinden alındığı iddiasında bulunarak,"Mimari projeler, fikir ve sanat eserleri kapsamından çıkarılmış, yerinden yönetim kurumları olan belediyelerin ve TMMOB'nin anayasal hak, yetki ve görevleri gasp edilmiştir. Bu kanunla yapılmak istenen, birçok rant ve talan projesinin hayata geçmesini önleyen ve buna muhalefet eden TMMOB'nin kamusal alandan tasfiye edilmesidir" şeklinde konuştu.

Pirinççioğlu, şöyle konuştu:

MESLEĞİN UYGULANMASINDA

"Bu kanun; mesleğin uygulanmasında standartların uygulanmasının denetimini devre dışı bırakarak niteliksiz üretimin gelişmesine, denetimsiz yapılaşma ve denetimsiz alanlar oluşturma sonucunun ortaya çıkmasına, böylece sağlıksız, niteliksiz ve güvenliksiz yapılaşmanın gelişmesine neden olacaktır. Aynı zamanda mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki denetimlerinin yapılmasının önüne geçerek sahte mühendis, mimar ve şehir plancılarının çoğalmasına yol açacaktır.

Bizler her şart altında kamusal mücadelemizi, halklarımızın haklarının ve yaşam alanlarımızın korunması temelinde sürdüreceğiz. Mesleki denetimi de kamusal denetimi de yapmaya devam edeceğiz. Kentlerimizin sermayeye peşkeş çekilmesine de karşı çıkacağız, doğamızın talan edilmesinin de önünde duracağız."

HABERE YORUM KAT